VĚŘÍM A NENÁVIDÍM (credoinunsolodio)

Stefano Massini

Překlad: Irena Novotná
Žánr: monodrama
Obsazení: 1 žena

Příběh tří žen, které mohou být stěží odlišnější. Židovka Eden je umírněná, liberálně smýšlející docentka historie. Palestinská radikalizující se studentka Širín se chystá na dráhu sebevražedné atentátnice. Americká vojínka Mina slouží v Tel Avivu. Tyto tři ženy svede dohromady tragická náhoda. 8. dubna 2003 zastřelí Eden a Širín Minino zásahové komando, které má zabránit plánovanému útoku. Tři ženy, tři střídající se a doplňující se monology, tři pohledy na svět, tři životní osudy. Konec už známe… Ale co se stalo rok před oním neštěstím? Jak to všechno začalo? A proč?

Víra (bůh) má blízko k nenávisti, to naznačuje originální název hry, slovní hříčka "credoinunsolodio" se dá číst dvěma způsoby, "credo in un solo dio", věřím v jednoho boha, nebo "credo in un sol odio", v jednu nenávist.

Italská premiéra se odehrála 14. 11. 2011 v Teatro Verdi v Arezzu. Německá premiéra proběhla 22. 11. 2015 ve Staatsschauspiel Dresden, text zaujal i další německá divadla, inscenován byl například v Essenu, Münsteru, Aachenu, dále ve Francii a naposledy v Buenos Aires.

  Text v elektronické podobě je k dispozici v DILIA.