Zemřel významný český dramaturg a scénarista Jiří Blažek

23.8.2018
Zemřel významný český dramaturg a scénarista Jiří Blažek

Ve věku 86 let zemřel ve středu 22. srpna 2018 velikán české filmové dramaturgie a člen Dozorčí rady DILIA Jiří Blažek. Pod jeho dramaturgickým vedením vznikla řada legendárních filmů jako Šašek a královna, Sestřičky, S tebou mě baví svět, Fešák Hubert či Smrt krásných srnců.


Jiří Blažek se narodil 16. 12. 1931 v Brně. Po absolvování pražské FAMU působil nejen jako dramaturg a scénárista na volné noze, ale v šedesátých letech rovněž jako šéfdramaturg Filmového studia Gottwaldov, v letech sedmdesátých jako umělecký ředitel, dramaturg a scenárista ČT BRNO, v osmdesátých letech byl scenáristou Filmového studia Barrandov, v devadesátých letech působil mj. jako externí profesor dramaturgie a scenáristiky na FAMU, umělecký ředitel  Filmového studia Zlín či jako ředitel Filmového studia Barrandov, Praha. Členem Dozorčí rady DILIA byl od roku 2009.

Je autorem původního scénáře Jirešova filmu Lev s bílou hřívou, Pinkavovy satirické komedie Láska nelaskavá, spoluautorem Menzelovy filmové adaptace Konec starých časů, napsal čtyřdílný televizní film Legenda o živých mrtvých a řadu dalších. Sirového film Chlapec a srna, na jehož scénáři Jiří Blažek spolupracoval, obdržel v roce 1961 na mezinárodním festivalu dětských filmů v Benátkach cenu San Giorgio za nejlepší film roku pro mládež. Umělecky aktivní zůstával Jiří Blažek až do konce svého života, naposledy dramaturgicky spolupracoval na filmech Fotograf Ireny Pavláskové, Špunti na vodě Jiřího Chlumského či na debutu Sofie Šustkové Do větru, který měl premiéru v dubnu letošního roku.