ŠTĚSTÍ PANA MÜLLERA A PANA HELDA (Ersatz)

René Fallet, Michal Lázňovský

Překlad: Michal Lázňovský
Žánr: činohra
Obsazení: 2 muži, 1 žena

Autor slavné Zelňačky v dosud nepřeloženém románu či spíše novele Ersatz (doslova Náhražka) z roku 1974 tentokrát s velkou humornou nadsázkou rozvíjí často přetřásanou hypotézu, že Hitler konec války přežil.

Ve Falletově verzi našel Hitler dvojníka, který byl polním hlídačem a hrobníkem v zapadlé bavorské vesnici. V jeho funkci - pod jménem Müller - v klidu zestárl a teď dožívá v domově důchodců v Norimberku. Je z něj mírumilovný, i když trochu podivínský stařík.

Jednoho dne se ale v Domově štěstí objeví nový obyvatel, pan Held. Oba staří muži se rychle a hluboce sblíží. Situace se zkomplikuje, když Müller/Hitler náhodou zjistí, že Held se ve skutečnosti jmenuje Mordechaj Karmeli, je lovcem nacistů a prochází německé starobince v přesvědčení, že by se tam mohl skrývat sám Hitler. Jejich přátelství projde těžkou krizí, ale ukáže se silnější než nenávist a Müller dokonce překoná i svůj antisemitismus. A když pak Held vážně onemocní, rozhodne se Müller k rozhodnému kroku: prozradí mu, že Hitler skutečně žije - dokonce v tomto domově důchodců. Heldovi se pochopitelně spíš přitíží, ale prosí Müllera o zprostředkování kontaktu a slibuje, že až se uzdraví, dá Hitlerovi uspořádat velkolepý proces v Jeruzalémě. Zaručuje mediální úspěch, bezpečnost a korektní podmínky na doživotí. Když se Held k přítelově velké úlevě zotaví, přinese mu Müller rentgenový snímek svého chrupu. Podle něj konečně znalec Karmeli pozná, že Hitler – je jeho nejlepší přítel. Co teď? Dožijí společně v Domově štěstí a zachovají inkognito? Nakonec se rozhodnou spolu ještě prožít chvíle slávy a uspořádat velký proces v Jeruzalémě. Hlavně aby byli spolu. Naneštěstí se Müller jde rozloučit se svým „posledním věrným“, bývalým vojákem, nyní obyvatelem Domova, řečeným Wehrmacht. Prozradí mu, že je Führer a že odjíždí do Jeruzaléma. Zpráva Wehrmachta rozzuří tak, že vidlemi probodne Izraelce, který na místě umírá. Krátce po něm umírá žalem i jeho věrný přítel Müller-Hitler.


Dramatizace nabízí jedinečnou hereckou příležitost pro dva zralé herce.

  Text v elektronické podobě je k dispozici v DILIA.