VÍTR ZE SLATIN

Simona Nyitrayová

Obsazení: 3 muži, 2 ženy a pes

Několik až příliš zvědavých otázek irského novináře přiměje Arthura Bella Nichollse k tomu, aby zasedl k psacímu stolu a pokusil se k nim vyjádřit. Je rok 1879 a on se musí vrátit zpět v čase, do dob, kdy prožíval nejšťastnější část svého života na malé faře v Yorkshiru. Tak začíná příběh muže z původně rozhlasové hry Vítr ze slatin, který pro cyklus Hry a dokumenty nové generace napsala mladá slovenská autorka Simona Nyitrayová.

Vzpomínky kdejakého stárnoucího vikáře by zajímaly málokterého žurnalistu. Jenže vikář Nicholls býval kurátorem na faře jistého Patricka Brontëho a pobýval ve společnosti jeho nadaných dcer. A dokonce se do této rodiny přiženil. Shodou okolností se stal manželem jedné z nejslavnějších britských romanopiskyň – Charlotty Brontëové. Šedesátiletý Nicholls je nucen po letech zavzpomínat, jak usiloval o ruku této neobyčejné ženy, kterou nebylo snadné získat. Nejen proto, že vzbudit zájem vzdělané, chytré, talentované a půvabné spisovatelky bylo obtížné, ale také proto, že si její otec nepřál, aby se provdala. Znovu si připomíná rok 1854, kdy na faře v Haworthu nechtěně vyvolal konflikt s Patrickem Brontëm. Jako by znovu prožíval spor mezi dcerou a otcem, ale také období opětované lásky, jíž nebylo dopřáno dlouhého života.

V původně rozhlasovém dramatu vytvořila autorka fiktivní příběh několika lidí, které spojuje pobyt na nehostinném místě stejně intenzivně jako fakt, že kvůli častým úmrtím v rodině zůstali vzájemně jeden druhému. Osobnost známé literátky je zde záměrně představována z pozic manžela a otce, kteří ji bezmezně, ale každý jinak, milovali. Díky tomu není Charlotta Brontëová nikterak mytizovaná, sledujeme ji jako výjimečnou ženu, ale s běžnými touhami a problémy.

Hra měla premiéru na stanici Český rozhlas Vltava v roce 2015.

(Autor anotace: Hana Hložková)

 

  Text v elektronické podobě je k dispozici v DILIA.