SLÁVEK A DRAK

Simona Nyitrayová

Žánr: pohádka
Obsazení: 3 muži, 2 ženy

Slávek má rád klid. A ze všeho nejraději odpočívá, což je pro běžný život poněkud nepraktické. Jeho babička je z toho nešťastná. Musí každé ráno vnuka přinutit, aby vstal a šel dělat něco užitečného. Slávek je nejlenošnější člověk široko daleko. Ani on si nedokáže představit, že by mohlo existovat stvoření, které je horší. Dokud se za pohnutých okolností neseznámí s drakem Línoplazem, který se podle své nátury přímo jmenuje.

Jenže kde je Línoplaz, tam je obvykle i drak Maxipalič. Neobyčejně aktivní, a navíc dost hladový a záludný. Není překvapením, že chce zaútočit na lidská obydlí. I když se zdá nemožné, že by se Slávek postavil tak silnému nepříteli, je jeden důvod, který by ho mohl přimět zachránit rodnou vesnici.

V humorné pohádce o dvou nejlenošnějších bytostech na světě se dozvíte, že zahálka člověku štěstí nepřináší, a že chytrý nápad může z protivníka obratem učinit spolehlivého spojence. Slávek a drak odkazuje k modelu pohádek s hloupým Honzou. I když mu vévodí dvě ústřední charakterově blízké postavy, autorka se v něm zaměřila spíš na komické výstupy svérázných draků. Jejich výrazně stylizované herecké zpracování záměrně připomíná postavy z animovaných filmů.

Původně rozhlasová hra měla premiéru na stanici Český rozhlas Dvojka v roce 2016.

(Autor anotace: Hana Hložková)

  Text v elektronické podobě je k dispozici v DILIA.