NEODOLATELNÝ (Irrésistible)

Fabrice Roger-Lacan

Překlad: Michal Lázňovský, Matylda Lázňovská
Žánr: komedie
Obsazení: 1 muž, 1 žena

Neodolatelnost je v této inteligentní bulvární komedii pro Muže a Ženu hnacím motorem, něčím, co určuje chování postav, jejich vztahy a tedy i děj. Důležitou roli v této neodolatelnosti hrají i dvě další postavy, které nejsou přítomné na scéně. Neodolatelná je nejen přitažlivost, ale i některé jiné pudy a city, například destruktivní žárlivost.
        Ještě mladý, ale už zavedený manželský pár, kde On je advokát a Ona půvabná literární redaktorka, se náhle ocitá ve zcela nečekané krizi. Oba si zakládají na své nezávislosti, svobodě, vzájemné důvěře a toleranci a zdá se, že jsou tu všechny předpoklady ke šťastnému, harmonickému soužití. Sociální ani finanční problémy nemají, jejich vztah se zdá být harmonický.
Dnes večer je On sám doma a připravuje si řeč na obhajobu jistého mexického imigranta, který je obžalován, že zabil a pak dokonce snědl svou ženu. Advokát hledá argumenty na jeho obhajobu a dochází k přesvědčení, že muž snědl svou ženu z přemíry lásky a ve své chystané řeči se stále častěji vrací k pojmu neodolatelnosti.
        Zároveň ale sleduje z okna děj na ulici. Zřejmě čeká. A pak uvidí cosi, co ho rozruší. Vzápětí Ona konečně přichází. Vrací se z pracovní schůzky, při které se setkala s úspěšným autorem, kterého už od mládí obdivuje a kterého se její nakladatelství chystá poprvé publikovat. Ale protože ji spisovatel přivezl k domu autem, a se zpožděním, zrodí se v advokátovi neodolatelná žárlivost. V návaznosti na svůj případ s kanibalem začíná ženě předhazovat, že zřejmě sama sobě skrývá, co cítí, že ve skutečnosti jí slavný spisovatel imponuje, že má v sobě skrytou neodolatelnou touhu. Spisovatel je navíc známý nejen svými knihami, ale i svými bohatými zálety, ženy ho obdivují a on se jejich obdivu nebrání, ba naopak. A tak náš advokát dochází k závěru, že spisovatel je prostě neodolatelný, takže i Ona cítí neodolatelnou touhu, aniž je ochotna si to přiznat. A žena jako by sama začala pochybovat, což dál prohlubuje krizi. Každopádně je večer zkažený a to do té míry, že žena na noc odchází z domu. Kam? Vrací se až ráno. Ale jen proto, aby si vzala to nejnutnější… a odletěla se spisovatelem do Irska. Manžel ji sám vehnal do jeho náruče.
        Ve třetím jednání, o necelý rok později, se Žena zase objeví, údajně jen na krátkou návštěvu a pro nějaké drobnosti. Ale vše svědčí o neodolatelnosti jejich vzájemného vztahu, i když se autor zdařile vyhýbá jednoznačnosti a zavedeným klišé. Nedá se říct, že všechno dobře dopadlo, protože v lehce absurdním konci se do děje zapojí i uprchlý lidožrout… Ale to nic nemění na neodolatelném happy endu.

  Text v elektronické podobě je k dispozici v DILIA.