ON THE WAY TO TIPAZA

Gilad Evron

Překlad: Nepřeloženo
Žánr: činohra
Obsazení: 4 muži, 1 žena

Text On the Way to Tipaza se skládá ze šesti částí, které lze inscenovat společně nebo zvlášť jako samostatné hry. Ve hře sledujeme šest setkání, ve kterých dojde ke střetu mezi umělci, politickou autoritou a publikem, a to v průřezu celým 20. stoletím až do dnešních dnů.

První část: Bulgakov se setkává se Stalinem, který mu odmítá povolit opustit Sovětský svaz.
Druhá část: Filmová režisérka Leni Riefenstahlová odmítá přijmout návrh mladého nacistického důstojníka, aby opustila Německo, než bude pozdě.
Třetí část: Dva francouzští policisté hlídají přes noc rakev Alberta Camuse, který zemřel při autonehodě. Dvojice mužů neví o jeho díle nic, jediné, co je zajímá je, zda si mohou jít zakouřit, aby je nikdo neviděl. Aniž by to věděli, dotýkají se tak jednoho z největších Camusových témat.
Čtvrtá část: Německý umělec Joseph Beuys vystavuje v newyorské galerii své významné dílo "I like America and America likes me". Noční hlídač se snaží instalaci pochopit, ačkoli umění vůbec nerozumí.
Pátá část: Kolem drahých děl slavného britského výtvarníka Damiena Hirsta se začínají dít nebezpečné finanční manipulace. Významnému uměleckému kritikovi jsou nabízeny miliony, aby zaprodal svou duši a změnil na umělce názor.
Šestá část: Starší židovská žena se snaží postavit v nuzném uprchlickém táboře na okupovaném území, které ovládá Izrael, divadlo pro palestinské děti. Sledujeme setkání této ženy s armádním důstojníkem, který se jí snaží přesvědčit, že umění je nebezpečné jak pro palestinské děti, tak i pro ni.

  Text hebrejského originálu v elektronické podobě je k dispozici v DILIA. V případě zájmu rádi zprostředkujeme český překlad.