EDMOND (2016)

Alexis Michalik

Překlad: Irena Novotná
Žánr: komedie
Obsazení: variabilní (12 postav)

HONORÉ: Ocitáme se v prosincové Paříži roku 1895. Před pěti lety se vznesl na krátko do vzduchu létající stroj „Éole“ Clémenta Adera. Před měsícem se prohnal oknem prvního patra železniční stanice Montparnasse vlak! Uháněl takovým tempem, že se zastavil až na ulici. Kapitán Alfred Dreyfus byl právě obviněn ze špionáže, zatímco prezident republiky Félix Faure zavelel k útoku a obsazení Madagaskaru. Za tři roky postaví Louis Renault svůj první automobil. A dnes večer vystoupí v divadle Renaissance velkolepá, znamenitá, dokonalá Sarah Bernhardtová! Poprvé ve veršované hře Vzdálená princezna mladého neznámého básníka.


Tehdy se odehrává hra Edmond, její hrdina - Edmond Rostand - má necelých třicet let, dvě děti a za sebou pár nepříliš povedených pokusů o vstup do světa umění. V té chvíli přichází Constant Coquelin, divadelní hvězda první velikosti, a vybízí mladého autora, aby napsal nový text. Edmond, podporován manželkou Rosemondou, přijímá. Blíží se však premiéra a inspirace je v nedohlednu. Jasné je pouze to, že bude psát o Cyranovi z Bergeracu. Naštěstí mu osud sesílá múzu v podobě hezké garderobiérky, život se prolne s tvorbou. Potom už jde vše ráz na ráz, obrazy se spojují v poutavý příběh a veršovaný Cyrano z Bergeracu je na světě! Premiéra se zapíše do dějin a znamená ohromující úspěch!


Alexis Michalik je brilantní vypravěč s darem vtáhnout diváka do víru o překot běžících událostí. Nabízí fantazii, vtip, inteligenci. Komedie Edmond, tato pocta umělecké tvorbě, je toho důkazem. 

V dubnu 2017 zveřejnil kulturní portál Au Balcon, mapující divadelní a výtvarnou scénu, výsledky hlasování padesáti blogerů, divadelních kritiků o nejlepší divadelní počin uplynulého roku. V kategoriích nejlepší inscenace v soukromém divadle, nejlepší režie a nejlepší autor zvítězil právě Edmond Alexise Michalika. 

Alexis Michalik se svou hrou Edmond získal v roce 2017 pět prestižních cen Molières, a to v kategoriích: Nejlepší inscenace v soukromém divadle, Nejlepší žijící frankofonní autor roku (Alexis Michalik), Nejlepší režie (Alexis Michalik), Nejlepší herec ve vedlejší roli (Pierre Forest),
a Objev roku pro mladého herce (Guillaume Sentou).

Podle hry byl v roce 2018 natočen stejnojmenný film, režie se ujal sám autor Alexis Michalik. Historický film se natáčel v secesní budově Velkého divadla J. K. Tyla v Plzni a dále v Praze a Karlových Varech. Snímek vznikl v koprodukci Francie a Belgie. Více: www.csfd.cz/film/647671-edmond/prehled/


  Text v elektronické podobě je k dispozici v DILIA.