COKOLI CHCETE (Tout ce que vous voulez, 2016)

Matthieu Delaporte, Alexandre de la Patelliere

Překlad: Petr Christov
Žánr: komedie
Obsazení: 1 muž, 1 žena

Ona (Lucie) je úspěšná spisovatelka a dramatička, on (Thomas), její soused, který bydlí v bytě o patro níž a “prší mu do obýváku”, protože Lucie jaksi pozapomněla na to, že si napouští vodu do vany. Lucie má napsat hru, ale neví, o čem by měla psát, neb vždy psala o sobě a teď je až příliš spokojená a její život se jí zdá být nudný a ne vhodný pro dramatické osudy. Thomas rád vaří, má dvě děti a smysl pro humor. 


Hra autorské dvojice Matthieu Delaporte a Alexandre de la Patellière, která uvedla například úspěšnou hru Jméno (Le Prénom) a společně ji převedla i do filmové podoby, je nápaditě komponovaným příběhem o setkání dvou lidí z odlišného prostředí, jejichž cesty se setkají a začnou se vzájemně ovlivňovat více, než by si jedna či druhá strana vůbec byla schopná připustit.


Scénu za scénou můžeme sledovat postupné pronikání reality Luciina a Thomasova života do světa divadelního, neboť Lucie pozvolna začne inspiraci pro svou novou hrou nalézat právě v tom, co s Thomasem začíná prožívat. A navíc Luciin manžel je slavný herec, který má v připravované hře hrát. To vše bez zbytečného patosu, s velkou mírou nadhledu a prostorem pro dva herecké výkony v ne zcela konvenční francouzské komedii “o životě a o divadle”…

  Text v elektronické podobě je k dispozici v DILIA.