BEN HUR (2012)

Patrick Barlow

Překlad: Lucie Kolouchová
Žánr: Komedie
Obsazení: 3 muži, 1 žena

Příběh Judy Ben Hura, který je z Jeruzaléma poslán do římského otroctví, zachrání život římskému vojevůdci a stane se obdivovaným vozatajem v závodech koňských spřežení, aby cestou domů do Judeje potkal jistého Ježíše Krista, možná znáte z filmu z roku 1959, který dostal 11 Oscarů a ve kterém coby hrdinný Ben Hur zářil Charlton Heston.

Možná znáte i Patricka Barlowa. Je to britský herec a autor i u nás hraných a populárních 39 stupňů anebo Mesiáše. Ve svých hrách se s oblibou pouští do inspirací filmovými žánry, ať už je to hitchcockovský thriller ve 39 stupních anebo nabubřelý historický velkofilm v Ben Hurovi. 

Ze setkání Patricka Barlowa s Ben Hurem totiž vzejde podobně velkolepá komedie, jakou je 39 stupňů. I zde Barlow pracuje s principem divadla na divadle, historickou fresku sehraje poloamatérská divadelní společnost principála Daniela Veila, čítající toliko čtyři herce (autor nespecifikuje pohlaví, nicméně jeden z herců hraje všechny ženské role). Autor a principál v jedné osobě samozřejmě hraje i hlavní postavu, jeho spoluhráčem je zkrachovalý shakespearovský herec, hvězda velšské telenovely a vycházející sexy TV hvězdička. A jako ve správném divadle na divadle dochází k mnoha komickým situacím, technickým problémům, přebreptům a jiným zábavným momentům. Jelikož čtyři herci hrají několik desítek postav, dochází k mnoha komickým situacím zaviněným rychlými převleky a skoky mezi pohlavími postav. Odhodlaní herci i tak se vším nasazením předvedou i onu slavnou scénu se závodem koňských spřežení – a to za pomoci zahradních traktůrků. Do děje jsou zapojeni i diváci, kteří si trochu nedobrovolně zahrají v masové scéně námořní bitvy.

Barlowův Ben Hur vychází z nejlepší tradice britského lehce absurdního, sarkastického humoru, který bude jistě blízký nejen milovníkům Monty Pythonů. I Ježíš tu lehce ironicky glosuje, že těch posledních pár dní života byl tedy pěkný kříž. Jak děj spěje ke konci, divadlo na divadle se pomalu rozpadá, nic nefunguje, komické situace se vrší jedna na druhou ad absurdum, mezi čtveřicí herců dojde k milostnému trojúhelníků a všichni už jen s údivem sledují, jak Ježíš za zvuků Mahlerovy symfonie vystoupá na nebesa a spadne opona. Drastická, šílená a neskutečně vtipná, taková je Barlowova verze Ben Hura.

Ben Hur byl poprvé uveden v londýnském Watermill Theatre v červenci 2012.

  Text v elektronické podobě je k dispozici v DILIA.