SEBESTŘEDNÁ SAMOTA

Vanda Zaplatílková Hutařová

Žánr: tragikomedie
Obsazení: 2 muži, 5 žen (+ případně jedna virtuální žena a jeden virtuální muž)

Příběh vypráví o dvou generacích, náctiletých a třicátníků, které spolu komunikují převážně prostřednictvím internetu a mobilních telefonů. Jejich vztahy by se daly charakterizovat pomocí repliky Elišky ze závěrečné části hry:  My vlastně nechceme být spolu, nám je jen příjemný předstírat, že když jsme spolu, nejsme sami… Ale my jsme sami, Kryštofe… Sami bok po boku.

 

První polovina hry představuje všechny postavy. Jsou jimi tři sedmnáctileté dívky – spolužačky: Majka, Nora a Dája, které propadly závislosti na Facebooku, jehož prostřednictvím zveřejňují své životní názory (například o veganství). Sedmnáct let je i Elišce, která si na internetu říká Black vulgar bitch a která založila Blog mladých sebevrahů. Jiné zájmy sleduje na sociální síti devětadvacetiletý Kryštof, který doufá, že zde najde životní partnerku. Stejně tak čtyřiatřicetiletý Radim má na webu konkrétní cíle; tráví veškerý svůj volný čas hraním online her, kde ve světě WOW (World of Worcraft) potká spřízněnou duši – mladého orka. To sedmatřicetiletá Linda brouzdá na internetu v podstatě jen proto, aby se se svým partnerem Radimem nenudila.

 

Všechny postavy v průběhu hry osloví tajemná Mefista, která je svádí k tomu, aby opustili své virtuální životy a začali žít v realitě. Druhá polovina dramatu tak přinese mnohé vztahové zvraty. Mají však tito internetoví závisláci ještě naději na skutečný život? A kdo je vlastně Mefista?


Hra získala první místo na soutěži Nová dráma v roce 2016 a čestné uznání v soutěži o Cenu Evalda Schorma za rok 2015.

  Text v elektronické podobě je k dispozici v DILIA.