VRAŽDA ZA OPONOU

John Kander, Fred Ebb

Překlad: Adam Novák
Žánr: Muzikál
Obsazení: 8 mužů, 5 žen + company

Vražda za oponou je parodie na detektivní divadelní hry z padesátých let, tzv. ‚Kdo to udělal?‘ Autor libreta Rupert Holmes k české premiéře v roce 2011 napsal:

 

„Ačkoli ve Vraždě za oponou naleznete jak záhady, tak romantiku, je to především muzikál o muzikálu a o lidech, kteří muzikály dělali ve ‚zlatých dobách‘ Broadwaye, té slavné ulice, kde měly světové premiéry takové tituly jako Cabaret nebo Chicago. Tento poslední ‚C‘ muzikál (v originále Curtains) z díly autorského týmu Kander & Ebb se však liší od svých nádherně cynických starších sourozenců, neboť je to vřelý pozdrav světu, který toto legendární duo tolik milovalo a obohatilo. Hrdina muzikálu, nadporučík Cioffi, je možná odhodlaný policejní detektiv (a velmi schopný), ale je napsán v souladu s názorem autorů, že ‚pracovat na muzikálu přeci musí být to nejúžasnější poslaní, činnost, která člověka vnitřně naplňuje!‘ Nefalšovaná láska ke ‚Služebníkům Thálie‘ je hnacím motorem příběhu, stejně jako identita vraha. A nesmíme zapomínat na tanečníky – je opravdu na co se dívat!

 

Kdo to udělal? Kander a Ebb, autorské duo, jejichž génius bude žít tak dlouho, dokud budou existovat divadla, orchestry a opony, které budou jejich příběhy otevírat“.

  Text je v elektronické verzi k dispozici v DILIA.