NINE

Arthur Kopit, Maury Yeston

Překlad: Adam Novák
Žánr: Muzikál
Obsazení: 1 muž, 18 žen, 1 kluk + company

NINE vypráví o osudech Guida Continiho, čtyřicetiletého italského filmového režiséra, a jedenadvaceti žen v jeho životě, které se poprvé objeví jako orchestr, který on silou vůle diriguje. Guido prochází krizí středního věku a to v nejnešťastnějším období; jeho poslední tři filmy byly totální propadáky. Guido je z toho nešťastný. Je na dovolené v lázních u Benátek ( a snaží se zachránit manželství se svou ženou Luisou. Ale jeho milenka Carla je také v Benátkách a provokativně ho svádí .

Guido ale také stále miluje svou bývalou favoritku, herečku Claudii Nardi a má problémy si mezi těmito třemi životními ženami vybrat. Situace se dále komplikuje, protože jeho pařížská producentka Liliane La Fleur trvá na tom, aby pro ni Guido natočil muzikál, ačkoli on nemá ponětí, o čem by měl film být.

Vystresovaného Guida pronásledují tři události v jeho životě: jako devítiletý chlapec byl přehnaně hýčkán svou matkou a tetami, o panictví ho připravila kyprá prostitutka Saraghina  a v klášterní, bigotní škole byl krutě potrestán, že navštívil Saraghinu na pláži.

Když se všechno zdá být ztracené, přijíždí do Benátek Claudia a mimoděk dá Guidovi inspiraci pro film. Přípravné práce na filmu s názvem „Continiho Casanova“ začnou okamžitě, ale během zkoušek Guido zklame Luisu a odcizí se i ostatním ženám.

Luisa, Carla i Claudia ho opustí a protože začíná být jasné, že tento film bude další z řady propadáků, Contini propadá panice a přemýšlí o sebevraždě.

Zachrání ho zjevení devítiletého Guida, který ho nabádá, že musí konečně dospět. Guido se tedy konečně odpoutává od svého orchestru žen a snaží se o návrat ke své pravé lásce – Luise.

 

Na základě Felliniho filmu „8 a půl“. Premiéra na Broadwayi 1982, hlavní role Raul Julia, 6 Tony Awards, 7 Drama Desk Awards. Nové uvedení na Broadwayi v roce 2003, hlavní roli tentokrát hrál Antonio Banderas

  Text je v elektronické verzi k dispozici v DILIA.