OTEC (Le Père, 2012)

Florian Zeller

Překlad: Michal Zahálka
Žánr: komedie
Obsazení: 3 muži, 3 ženy

Andrému je osmdesát, býval tanečník a žije se svou dcerou Anne a jejím manželem Antoinem. Anebo býval inženýr, jehož dcera Anne se odstěhovala do Londýna za novým přítelem Pierrem? Proč má uprostřed odpoledne pyžamo? Kam se poděly jeho hodinky? A co dělá v jeho kuchyni ten cizí člověk s kuřetem? Touží po klidném životě, ale najednou už nic nějak nedává smysl...

Místy jímavá, místy krutě vtipná černá komedie o stařecké demenci, která je psaná z pohledu samotného Andrého: scény se vzájemně popírají, postavy mají více podob a příběh se skládá nepřímo, skoro až detektivně. Florian Zeller (*1979) tu sleduje lehce pinterovské stopy – to je možná i jeden z důvodů, proč se tento text (vedle veleúspěšného uvádění v Paříži, kde získal řadu prestižních cen) stal velkým hitem i ve Velké Británii a na Broadwayi (v hlavní roli se slavným Frankem Langellou).

Text nabízí velké herecké sólo pro zralého herce a několik výrazných příležitostí pro další, zejména pro představitelku Andrého dcery.     

Filmová adaptace dramatu (2020) získala dva Oscary. Anthony Hopkins si odnesl zlatou sošku v kategorii Nejlepší herec v hlavní roli. Florian Zeller společně s Christopherem Hamptonem získal Oscara za Nejlepší převzatý scénář.

Stejný úspěch čekal na Otce v rámci udílení cen BAFTA, kde získal ocenění v kategoriích Nejlepší herec v hlavní roli (Anthony Hopkins) a Nejlepší převzatý scénář.

Film získal čtyři nominace na prestižní Zlaté Glóby (nejlepší drama, nejlepší herec v hlavní roli (Antony Hopkins), nejlepší herečka ve vedlejší roli (Olivia Colman), Nejlepší scénář), ale bohužel žádnou z nominací neproměnil.

Českou premiéru měla hra v Městském divadle Kladno v říjnu 2015 v režii Petra Štindla.    

  Text v elektronické podobě je k dispozici v DILIA.