JAK VYPRÁVĚT HRU (Comment vous racontez pa partie, 2012)

Yasmina Reza

Překlad: Michal Lázňovský
Žánr: činohra
Obsazení: 2 muži, 2 ženy (všichni kolem padesáti let)

ROSANA: Toužíte po úspěchu, jako každý jiný, Natálie Oppenheimová, ale vy byste ho chtěla mít jaksi čistý, bez reklamy, dokonce bez vlastní zásluhy. Zjednodušeně řečeno, dílo se má prosadit samo, tak si to představujete.
NATÁLIE: To by bylo ideální.
ROSANA: Není to vrchol pýchy?
NATÁLIE: Myslíte? – Možná. Možná!
ROSANA: Vám je to k smíchu?
NATÁLIE: Ale ovšem. Nemám chuť se sebeanalyzovat!
ROSANA: Dobře. (Skládá si své papíry.) Tak… já jsem skončila. Srdečné díky, Rolande.


Natálie Oppenheimová, spisovatelka a vítězka prestižní ceny Germaine Beaumont Prize, přijíždí do malého městečka Vilanu nad Volenou, aby v tamějším kulturním centru promluvila o své nové knize Země nudy. Přijíždí na besedu, ačkoli sama sebe popisuje jako člověka, který je nerad „parazitním komentátorem své práce“ a je raději, když za něj mluví jeho knihy samy. Proč tedy do bezvýznamného městečka přijela?


„Jak vyprávět hru je příběhem o nepříjemné situaci, ve které se všichni snaží hrát svou roli. Hru je možné číst několika způsoby. Hra je v první řadě o literatuře – a její název je, podle mého názoru, její zajímavou definicí. Obecně je ale hra variací na téma psychické šikany, veřejného stíhání, veřejného odhalení něčeho, co chcete skrývat. Hra je ale také o nejednoznačnosti rolí na „přátelských“ společenských setkáních, o prázdném prostoru těchto setkáních a o samotě, která z nich vyrůstá.“ (Yasmina Reza, 2013)

 

Nejnovější hra Yasminy Rezy Jak vyprávět hru nabízí skvělou hereckou příležitost pro tři zkušené herce (2 ženy, 1 muž).

Upozorňujeme, že autorka ve většině případů nepovoluje amatérským souborům uvádět své hry. 

  Text v elektronické podobě je k dispozici v DILIA.