A TEĎ: SVĚT! NEBOLI CO JE VENKU, DO TOHO MI NIC NENÍ (Und jetzt: Die Welt! oder Es sagt mir nichts, das sogenannte Draussen, 2013)

Sibylle Berg

Překlad: Jitka Jílková
Žánr: činohra
Obsazení: variabilní (ženské postavy kolem dvaceti let)

„... netoužím po vrcholku Himalájí nebo po endoskopii střev, ale po citu, který znám z filmu. Mě ještě nikdy nikdo nemiloval. Tedy, v tom nesmírném smyslu, jaký nám ukládají média a umění. ... A přitom čistě opticky vyhovuji všem parametrům, které má splňovat žádoucí člověk naší doby. Mám zdravé zuby a jsem politicky korektní.“  

 

„Nejsme dostateční, protože naše těla jsou udělaná z masa, protože chátráme, ztrácíme tvar a v soutěži už nemáme šanci, asi tak od pětatřiceti. Svět už potřebuje jenom maratonce, vítěze, a zbytek jsou lůzři obalení tukem, kteří zahynou v záplavách. A ono už zase začíná pršet, by the way.“ 

 

Když je vám přes dvacet a právě žijete v Německu jako příslušnice střední třídy, můžete si dělat, co chcete. Prodávat přes internet viagru, občas spolu s kamarádkami někoho zmlátit, tu a tam si šňupnout koks, aby vám šla líp zumba, vsugerovat si lesbický vztah, držet nevlastního otce v zajetí ve sklepě. Nikdo se nad tím nepozastaví, stačí když se budete řídit právě módními klišé a svou činnost i pocity nazývat správnou intelektuální hantýrkou. Taky je třeba posílat esemesky, skypeovat, chatovat a vůbec být nepřetržitě on-line. Osamělosti se sice nezbavíte, vlastní matce život nevyřešíte, ale koho by to dnes deprimovalo, zítra se dá začít zase znovu, od začátku. Pokud ovšem nemáte velikost 38.

 

Hra A teď: Svět! neboli Co je venku, do toho mi nic není byla prestižním německým divadelním časopisem Theater heute zvolena Hrou roku 2014 (Stück des Jahres 2014). Hra je prvním dílem úspěšné tetralogie, kterou autorka napsala v letech 2013 - 2020 pro Maxim Gorki Theater Berlin. 

 

Inscenace hry v režii Sebastiana Nüblinga (Maxim Gorki Theater Berlin – Divadlo roku 2014) se s úspěchem představila v rámci Pražského divadelního festivalu německého jazyka 23. 11. 2014 v Divadle v Dlouhé.

 

  Text v elektronické podobě je k dispozici v DILIA.