Karhu, E. L. (FIN)

Karhu, E. L.

*1982

(dříve Emilia Pöyhönen) je finská dramatička, dramaturgyně a autorka rozhlasových her. V roce 2008 absolvovala dramaturgii na Vysoké divadelní škole (Teatterikorkeakoulu) v Helsinkách. Jako dramaturgyně působila ve finské veřejnoprávní rozhlasové a televizní společnosti YLE a v řadě divadel (mj. KOM-teatteri v Helsinkách, Městské divadlo v Kotce). Podílela se na vzniku několika krátkých filmů. Divadelní hry nejenom píše, ale i překládá (z němčiny, švédštiny a angličtiny). Pochází z Helsinek, kde také žije.

 

Mezi oblíbená témata E. L. Karhu patří vztah jednotlivce a společnosti, chování člověka v mezní situaci a ekologie. Svými texty zkoumá možnosti nového dramatu a autorským způsobem se vyjadřuje k aktuální politické a společenské situaci. Opakovaně se vrací k etice lidského jednání, lásce, násilí a ztrátě vědomí. Zajímá ji problém chudoby, (nejen) finská imigrační politika a krize současného sociálního státu. Dramatická forma a jazykové prostředky jsou v každé její hře odlišné a pro interpretaci vybraného tématu stěžejní. V řadě jejích textů najdeme absurditu a záměrnou konfrontaci tzv. normálnosti s různými druhy šílenství. E. L. Karhu věnuje nezvyklou péči jazykové stránce svých textů, píše břitce i poeticky, hledá inspiraci napříč uměleckými druhy a žánry (komiks, dokumentární film aj.). Její hry byly přeloženy do řady jazyků a uvedeny na mnoha evropských divadelních festivalech, v Austrálii a Rusku.

 

Tři zatím nejúspěšnější hry E. L. Karhu vyšly knižně pod názvem Prinsessa Hamlet ja muita näytelmiä (Princezna Hamlet a jiné hry, nakl. Into 2016). Svazek obsahuje dramata Princezna Hamlet, Leipäjonoballadi a kdokoli z nás – dokument). 

 

 

Dramata:

 

Princezna Hamlet (Prinsessa Hamlet), 2014. Hra byla uvedena ve formě scénického čtení na finském Festivalu domácího dramatu (Kotimaisen näytelmän festivaali) 7. 11. 2014 v Národním divadle v Helsinkách. Finská premiéra hry proběhne na podzim 2017 v Divadle Q (Q-teatteri). Český překlad hry byl představen formou scénického čtení na festivalu Specific 2016 v Brně za autorčiny osobní účasti.


kdokoli z nás – dokument (kuka tahansa meistä - dokumentti), 2011. Koprodukce finského Národního divadla a divadla Teatteri 2.0, premiéra v aule vestibulu Hlavního nádraží v Helsinkách 28. 2. 2013.

 

Tsaarin kakarat, 2010. Premiéra v Městském divadle v Kotce (Kotkan kaupunginteatteri) v roce 2011.

 

Leipäjonoballadi, 2008. Premiéra v divadle Kovárna (Takomo) v Helsinkách.

 

Kuokkavieraat, 2007. Premiéra v Univerzitním divadle v Helsinkách (Helsingin ylioppilasteatteri).

 

Valitut - triptyykki, 2006. Koprodukce Dělnického divadla v Tampere (Tampereen Työväen Teatteri) a divadla Teatteri Siperia, premiéra v Dělnickém divadle v Tampere v roce 2009.

 

(Foto: Mirja Vinberg-Mäkinen)

 

 


Synopse

KDOKOLI Z NÁS - DOKUMENT

PRINCEZNA HAMLET

ERIOPIS, MEDEA´S SURVIVOR DAUGHTER TELLS ALL