HRA JEŠTĚ NESKONČILA (The Game a foot, 2012)

Ken Ludwig

Překlad: Karina I. Havlů
Žánr: Činohra
Obsazení: 3 muži, 5 žen

Děj se odehrává v USA, ve státě Connecticut, v roce 1936. Ústřední postavou je William Gillette, který byl známým divadelním hercem ve 20. letech minulého století a  hlavním představitelem postavy Sherlocka Holmese. Sám napsal divadelní hru o Sherlocku Holmesovi společně se Sirem A.C.Doylem a v Connecticutu založil divadlo „Gillette Castle“ (Gillettův zámek“), které je publiku otevřeno dodnes.

Hra s detektivním námětem začíná scénou z divadelní hry o S.Holmesovi, kde je sám William Gillette během představení někým postřelen. Po této krátké epizodě se přeneseme do nově vybudovaného „Gillettova zámku“, je právě Štědrý večer, a postupně se sem dostavují všichni protagonisté z první scény a řeší postřelení Gilletta. Fakt je, že ještě před představením dostal anonymní dopis s upozorněním, že bude „pan Holmes“ zastřelen. Navíc během představení, kdy byl William postřelen, byl zavražděn divadelní vrátný, který před svou smrtí viděl a slyšel, co asi neměl. Do této nepříjemně vyvolané atmosféry přijíždí ke Gillettovi novinářka Daria Chaseová, divadelní kritička, o které je známo, že nenechá na nikom ani niť suchou. Během večera uspořádají všichni seanci, aby vyvolali ducha onoho vrátného. Ale všechno se zvrtne, pohádají se mezi sebou a během bouřky, kdy všichni z místnosti naštvaně odejdou, někdo Darii probodne. Gillette ihned volá policii. A tak paralelně, kromě  Giletta – Sherlocka Holmese, celou mysteriózní záhadu začíná vyšetřovat i policie.

Ohlasy:

Hra The Game’s Afoot získala v roce 2012 cenu Edgar Awards za nejlepší hru každoročně udělovanou organizací Mystery writers of America tvořenou padesátkou nejvýznamnějších amerických spisovatelů v tomto žánru.

Podle divadelních kritiků je hra velmi dobře napsaná a oživená vtipnými dialogy. Drží diváka do poslední chvíle v napětí, aniž by předem tušil, jak celá zápletka dopadne.

                                                                                    

  Text v elektronické podobě je k dispozici v DILIA.