KNIHOVNA (Library, 2014)

Scott Z. Burns

Překlad: Nepřeloženo
Žánr: Psychologické drama
Obsazení: 5 mužů, 5 žen

Režie této nové hry se v New Yorku ujal známý filmový režisér Steven Soderbergh, pro něhož  Burns napsal scénáře k filmům Nákaza či Vedlejší příznaky. V napínavém příběhu autor rozebírá téma lži, manipulace a neochoty přijmout nepohodlnou pravdu.

Šestnáctiletá Caitlin přežije s těžkým zraněním střelbu ve škole a je obviněna spolužákem, že vrahovi prozradila úkryt skupinky studentů. Caitlin si vybaví, že osudnou větu pronesla před smrtí dívka Joy, ale nikdo ji nevěří. Její rozhádaní rodiče navíc zjistí, že vraha znala – tajně od něj koupila alkohol na večírek – a přemlouvají ji, aby se raději „přiznala“. Joyina matka napíše o své mrtvé dceři poněkud vypočítavou oslavnou knihu. Z mobilního telefonu studenta, který Caitlin obvinil, policie zjistí, že studenty skutečně prozradila Joy.

Místo očekávané analýzy šíleného vraha vystavěl Burns strhující příběh o těžce dokazované vině a pokrytectví dospělých (přirovnává Caitlin k hrdinovi románu Kdo chytá v žitě). Nabízí jedinečnou hereckou příležitost nejen pro představitelku rozporuplné hlavní hrdinky.

 

  Text anglického originálu je v elektronické verzi k dispozici v DILIA.