Bad Boy: My Life On and Off the Canvas

Eric Fischl

žánr: memoáry

Šokující biografie předního amerického malíře Erica Fischla, která provede čtenáře neoficiálním zákulisím uměleckého světa New Yorku 80. let ovládaného kokainem, je zároveň bolestnou zpovědí umělce vyprávěnou osobitým a živým jazykem.

 

V pozoruhodně otevřené autobiografii Fischl rozebírá své umělecké zrání od mladých let až do současnosti, vliv špatně fungujícího rodinného zázemí, hledání vlastního stylu v konkurenčním prostředí newyorského světa umění, módy, slávy, kokainu a alkoholu, jenž hrozil, že zničí vše, čeho Fischl dosáhl.

 

Se svými všeobecně známými a kontroverzními obrazy, jako jsou Bad Boy nebo Sleepwalker, se Fischl řadí do řady renomovaných umělců tehdejších let, do níž patřili i Andy Warhol, David Salle, Julian Schnabel a další. Fischl bojoval proti konceptuálnímu a minimalistickému umění, které bylo tenkrát v módě, a zachycoval pravdivé portréty všedních lidí a vnitřní napětí jejich životů.

 

Kniha je fascinující zpovědí umělce určená pro každého, kdo touží porozumět a proniknout do současného uměleckého světa, a jen potvrzuje známou domněnku, že umění vždy vychází z autorova vnitřního života.

 

Text originálu v elektronické podobě je k dispozici v literárním oddělení DILIA.