Marek Epstein

MgA. Marek Epstein

předseda dozorčí rady
 predseda@dilia.cz

scenárista, spisovatel, dramaturg, příležitostný herec a režisér

Vystudoval Filmová fakulta AMU obor Scenáristika a dramaturgie, studium zakončil absolventským scénářem RABARBORA – cena Sazky na Českém lvu 2003 (ne-realizovaný scénář) 1. místo v národním kole mezinárodní scénáristické soutěže Hartley-Merill Prize a ocenění v soutěži námětů  švýcarského  literárního fondu. Scénář realizovaný 2005 v rumunsko-švýcarské koprodukci.

2005 - Cena sazky za nejlepší nerealizovaný scénář za text ROMING.  Scénář realizován 2007

2007 – 2. místo v ceně Sazky za scénář Signál.

2008 – 3. místo v ceně Sazky za scénář Krávy

2008 – Elsa (cena za nejlepší televizní scénář)

Filmy: Ryna (2005), Ruxandra Zenide; Roming (2007), Jiří Vejdělek; Václav (2007), Jiří Vejdělek; Vrásky z lásky (2012), Jiří Strach; Signál (2012), Tomáš Řehořek; Ve stínu (2012), David Onříček – Český lev; Posel (2012) Vladimír Michálek; Pohádkář (2014) Vladimír Michálek; Wilsonovo (2014) Tomáš Mašín; Klec (2019) v režii Jiřího Stracha;  Šarlatán (2020) životopisné drama režisérky Agnieszky Hollandové;

Středometrážní filmy: Chodec (2001, režie, scénář) Radhošť (2003), Dust (2002), Green Oaks (2004)

TV: (realizováno): T. Krejčí: Bůh ví, Kráska a Netvor (2002); T. Krejčí: Iguo-Igua (2003); M. Epstein: Neděle (2003); Jiří Strach:  Brainstar 2008; Zdeněk Tyc:  Šejdrem (2009); Karel Smyczek: Poste-restante (7 dílů) (2009); Šťastný smolař (2012), Jiří Strach; Osmy (2014) Jiří Strach - cena  - Prix Europa 2014. Dále: Veterán - Divadelní hra (Rokoko); Pro nepřekonatelný odpor a Pescho – rozhlasové hry.

Autor novely Ohybač křížů, povídky Ocucanej konec a románu Dravec.

Členem a později předsedou dozorčí rady DILIA v letech 2016 – 2022.



Hana Linhartová

PhDr. Hana Linhartová

místopředsedkyně dozorčí rady

překladatelka z němčiny, vysokoškolská pedagožka, v letech 1996-2021 předsedkyně Obce překladatelů, členka DILIA a českého centra PEN klubu; spolupráce s MK a Goethe-Institutem

Absolventka FFUK. Spoluautorka učebnic Německé právnické němčiny; r. 2020 - překlad německého autorského zákona. Překládá převážně rakouskou beletrii. V jejím překladu vyšla díla J.Rotha, Ö. von Horvátha, E. Kishona, F. Wandera, A. Kaminského či V. Vertliba, P. Härtlinga, S. Volkova, i řada dětských příběhů Ch. Nöstlingerové aj.

Za překlady byla oceněna Prémií rakouského úřadu spolkového kancléře či tvůrčí odměnou v rámci Ceny Josefa Jungmanna za překlad M. Doerryho, Mé zraněné srdce (Prostor 2005).
Překlad A. Steinhöfela: Rico, Oskar a přízraky (MF 2012) postoupil do nejužší nominace na Zlatou stuhu.  Roku 2013 obdržela Plaketu DILIA za celoživotní úspěchy v oblasti kultury.

Členka dozorčí rady DILIA v letech 2016 – 2022.



Jan Vedral

Prof. MgA. Jan Vedral PhD.

místopředseda dozorčí rady

dramatik, dramaturg a vysokoškolský pedagog.

Vystudoval dramaturgii na Divadelní fakultě AMU, od roku 1984 zde učí, roku 2002 byl jmenován profesorem. Pedagogicky působil rovněž na FDU AU Banská Bystrica (od roku 2005 do roku 2020). Jako dramaturg pracoval v několika českých profesionálních divadlech, nejdéle a opakovaně v Divadle na Vinohradech, kde je nyní šéfdramaturgem. V letech 1990 – 1994 byl ředitelem Městských divadel pražských. Byl rovněž dramaturgem rozhlasových her v Českém rozhlase (1984 – 1986) a pracoval jako programový poradce generálních ředitelů ČRo V. Kasíka a P. Duhana v letech 2005 – 2015. Autorsky je činný v divadle (mj. původní hry Urmefisto, Staří režiséři, Kašpar H., dramatizace Mistr a Markétka, Zámek, Pěna dní, Sňatky z rozumu, Český román)) a v rozhlase (mj. původní seriály Odyseus 33-45, Xaver, Tantalův rod, původní hry Delfy, Dabér, Jackson, Pro strýčka příhodu, Símurg a řada rozhlasových dramatizací.)  Zabývá se rovněž teorií, je autorem řady časopisecky a ve sbornících vydaných studií, knižní monografie o režiséru J. Horčičkovi, dvoudílné publikace DRAMAtik, DRAMAturg, teoretické knihy Horizont události (Dramaturgie řádu, postdramaturgie chaosu) a nejnověji Lámání Prosperovy hůlky (K praktické dramaturgii). 

Členem dozorčí rady DILIA v letech 2021 – 2022.



Libor Dvořák

Libor Dvořák

člen dozorčí rady

novinář, komentátor Českého rozhlasu Plus a překladatel z ruštiny

Vystudoval obor filozofie–ruština na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy (absolutorium 1974).

V letech 1974–1990 pracoval jako redaktor v revui Sovětská literatura, vycházející v Lidovém nakladatelství Praha. Po sametové revoluci byl v letech 1990–91 šéfredaktorem a ředitelem tohoto nakladatelství. Působil jako redaktor Československé a České televize (1992–1993, 1996–2005), Rádia Alfa a České informační agentury (1993–1995). Od roku 2005 je redaktorem Českého rozhlasu 6 a poté Českého rozhlasu Plus. Zároveň od 70. let působí jako překladatel ruské beletrie (bratři Strugačtí, Michail Bulgakov, Arkadij Averčenko, Michal Zoščenko, A. P. Čechov, Viktor Pelevin, Vladimir Sorokin a jiní).

Za překlad díla Proklaté dny od Ivana Alexejeviče Bunina získal tvůrčí prémii v rámci Ceny Josefa Jungmanna pro rok 2006. Na přelomu milénia se účastnil stávky v České televizi, po níž napsal knihu Česká televize, věc veřejná aneb Deník teroristy. Je také autorem knih Nové Rusko a trilogie Ej, čuvak! Ruský slang aneb Český hambář jazyka ruského, Šutkopis a Lenin je v Ječný.

Za překlad knihy Vladimíra Sorokina Den opričníka získal v roce 2010 Hlavní ocenění Obce překladatelů, udělené v rámci Ceny Josefa Jungmanna, a tento jeho překlad byl zařazen do poslední trojice ceny Magnesia Litera 2010.

V roce 2012 získal společně s bratrem Milanem Cenu Rudolfa Medka, pojmenovanou po významném legionáři a spisovateli a oceňující významné kulturní osobnosti, které se zabývají česko-ruskými vztahy.

V posledních deseti letech vydal několik překladů vrcholných děl ruské klasiky:

L. N. Tolstoj: Vojna a mír

F. M. Dostojevskij: Bratři Karamazovovi

N. V. Gogol: Taras Bulba

I. A. Bunin: Proklaté dny

I. A. Gončarov: Oblomov

A. P. Čechov: Podvodníci z nouze (sborník povídek)

Členem dozorčí rady DILIA v letech 2016 – 2022.



Ivan Hubač

Ivan Hubač

člen dozorčí rady

scénárista a dramaturg

Vystudoval obor dramaturgie na DAMU, po studiu pracoval krátce jako dramaturg ve Státním divadelním studiu, později působil jako dramaturg rozhlasových her v Českém rozhlase, dlouhá léta pracoval v České televizi na pozici šéfdramaturga dramatické tvorby.

Je autorem mnoha rozhlasových her, televizních filmů a seriálů /např. Posel dobrých zpráv, Pohoří královny Maud, Portrét, Jestřábí věž, Hadí pohledy, Dlouhá míle, Přízraky mezi námi, Poslední sezona, Sanitka 2, Zločiny Velké Prahy /2 díly/ a další…  Napsal scénář k filmu Lída Baarová, který jako první český film uvedl Netflix.

Jeho tvorba byla několikrát oceněna doma i v zahraničí /Portrét, Zahrada dětí, tv.cyklus Černí andělé, Vikingové z Bronských vršků/.

Je autorem libreta muzikálu Jack Rozparovač, který měl premiéru v divadle Kalich a úspěšně se hrál na scénách v Soulu a Tokiu. Pro Městské divadlo Brno napsal libreto muzikálu Don Juan. Robinson Crusoe je jeho třetím realizovaným muzikálem. 



Petr Malásek

Mgr. Petr Malásek

člen dozorčí rady

hudební skladatel a klavírista

Narodil se 10.6.1964 v rodině hudebního skladatele Jiřího Maláska a televizní střihačky Jany Maláskové. Vystudoval Konzervatoř v Praze obory klavír (prof. Emil Leichner) a skladba (prof. František Kovaříček) a následně kompozici na hudební fakultě AMU (prof. Jiří Pauer).

Kromě skladeb z oblasti tzv. vážné hudby (Metamorfózy pro symfonický orchestr, Koncert pro flétnu a smyčce, Koncert pro klavír a bigband) má na svém kontě přes 200 hudebních složek k filmům, televizním inscenacím a divadelním představením. Jako pianista, aranžér i jako producent se podílel na natočení několika desítek gramofonových alb (H.Hegerová, M.Kubišová, L.Bílá).

Pro baletní soubor Národního divadla vytvořil hudební složku k celovečerním baletům Malý pan Friedemann, Psycho, Čajkovskij, Isadora Duncan, Někdo to rád…, Lucrezia Borgia, Fantom opery, Valmont, je autorem muzikálů Edith, vrabčák z předměstí, Čachtická paní, Popelka na ledě, hudební složky k činoherním představením – např. Král Lear, Romeo a Julie pro Letní Shakespearovské slavnosti, mnoho spoluprací s předními divadly v celé České republice. Je rovněž autorem hudby pro TV seriál Ulice a seriál z produkce HBO Bez vědomí. Z filmové hudby vytvořil hudbu např. k filmům Andělská tvář, Z pekla štěstí II., Líbáš jako bůh, Peklo s princeznou, Havel. Za hudbu byl dvakrát nominován na cenu Český lev.



Karel Smyczek

doc. MgA. Karel Smyczek

člen dozorčí rady

scenárista, režisér a pedagog

V dětství hrál v řadě filmů. Nejvýraznější je hlavní role ve Vláčilově Holubici (1959). Po absolvování FAMU nastoupil na Barrandov, kde spolupracoval především se skupinou Oty Hofmana a programově se celoživotně věnuje tvorbě pro děti a mládež. Po listopadu 89 začal také učit na FAMU, nejdříve jako asistent Jaromila Jireše a posléze jako samostatný vedoucí ročníku.
Natočil 18 televizních filmů a inscenací. Jeho filmy (např. Housata, Jen si tak trochu písknout, Jako zajíci, Sněženky a machři, Krajina s nábytkem, Proč?, Pražákům, těm je hej, Lotrando a Zubejda) byly uvedeny a oceněny na zahraničních přehlídkách a festivalech. Hyeres (Francie), Mannheim, Bělehrad, Londýn, Berlinále, Gion, Rio de Janeiro, Vevey, Peking, Torino, Mnichov,, Barcelona, Seoul, Cannes, Montreux.  
Kromě  inscenací, cyklů a hudebních pořadů (Originální pražský synkopický orchestr získal hlavní cenu v Montreux 1991), realizoval pro televizi také seriály. Třetí patro, Bylo nás pět, Drákulův švagr, To jsem z toho jelen, Místo nahoře, Dobrá čtvrť, Poste restante, Špačkovi v síti času... Na většině prací, které režíroval,  se podílel také autorsky.
Méně známá je jeho činnost v oblasti dokumentu. Vytvořil řadu portrétů např. pro cyklus GEN a GENUS ( m.j. Jaromíra Jágra, Martiny Navrátilové, Tomáše Dvořáka, Václava Cílka, ale také našich významných lékařů). Dokumenty o dětských hercích nebo Tajemství rodu Květy Fialové. Pro "Déčko" v České televizi natočil 72 dílů o etiketě a 50 dílů Čtení do ouška (Na peci, Strýc Knihomol, Pohádky F. Nepila). V dokumentu ČT Moje století natočil epizodu o Zdeňku Koníčkovi.
Spolu s Jaromilem Jirešem zakládal Asociaci českých scenáristů a režisérů, posléze byl předsedou a po řadu let byl v předsednictvu ARASu. Stejně jako Filmové a televizní akademie. V současnosti pomáhá jako poradce Festivalu Zlín a Déčku ČT.
Je nositelem celé řady ocenění a uznání v naší republice - také za celoživotní mimořádnou uměleckou práci, kterou ho poctila DILIA v roce 2013.

Členem Dozorčí rady DILIA v letech 2016 – 2022.



Jiří Strach

MgA. Jiří Strach

člen dozorčí rady

filmový režisér a herec

Po ukončení Gymnázia Jana Nerudy zvolil obor hraná režie na pražské FAMU. Na vysokou školu byl přijat v roce 1991 do ročníku prof. Dušana Kleina.

Od dětství se objevoval jako herec ve filmových rolích. V letech 1999–2002 byl odborným asistentem katedry režie FAMU, od roku 2005 je pedagogem katedry tvorby Filmové akademie Miroslava Ondříčka v Písku.

Od studií se věnuje více režijní tvorbě, převážně pro televizi. Prvním celovečerním hraným filmem, kterým vstoupil do kin, je vánoční pohádka Anděl Páně z roku 2005. V televizní premiéře se stala nejsledovanějším filmem roku 2006. Druhý film Vrásky z lásky (2012) byl návratem herecké dvojice Jiřina Bohdalová a Radoslav Brzobohatý. V roce 2016 natočil velmi úspěšné pokračovaní Anděl Páně 2 a oznámil, že pokud by byl dobrý scénář, tak by se 3. pokračování nebránil.

V roce 2007 obdržel od České filmové a televizní akademie (ČFTA) cenu Elsa za režii dramatu Operace Silver A a rok poté za BrainStorm.

V roce 2010 jej pražský arcibiskup Dominik Duka jmenoval členem Mediální rady České biskupské konference. V červnu 2020 byl jmenován poradcem pro oblast sdělovacích prostředků litoměřickým biskupem Mons.Janem Baxantem.

V únoru 2021 jej ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček jmenoval vyslancem dobré vůle s úkolem šířit dobré jméno České republiky v zahraničí.

Je rovněž držitelem Řádu svaté Agáty, státního vyznamenání San Marina, který obdržel za svou roli při zprostředkování české humanitární pomoci San Marinu v první vlně koronavirové krize na jaře roku 2020.

V soutěži Prix Europa 2014 v Berlíně v kategorii TV Fiction zvítězil jeho film Osmy a získal cenu Best European TV Drama.

Je členem České filmové a televizní akademie (ČFTA).



Zelenka Zdeněk

Mgr. Zelenka Zdeněk

člen dozorčí rady

scenárista, dramatik a režisér

Obor filmové a televizní režie vystudoval na FAMU v letech 1976 – 1981. Ve Filmovém studiu Barrandov debutoval koprodukčním filmem Čarovné dědictví, v roce 1990 začal spolupracovat s Československou, posléze Českou televizí, pro kterou jako svůj první titul natočil celovečerní komedii Radostný život posmrtný. Od té doby realizoval dalších více jak devadesát titulů nejrůznějších žánrů (Kanadská noc, Brouk v hlavě, Návštěva staré dámy, Lakomec, Kouzla králů, Ideální manžel), k většině si píše scénáře (Bankrotáři, Každý milion dobrý, sedmidílný cyklus detektivek Ach, ty vraždy!). Jako scenárista se podílel například na filmech Nesmrtelná teta, Freonový duch,  Requiem pro panenku, Válka barev, Rebelové, Hlídač č.47 aj. Napsal a natočil i mnoho scénářů na motivy děl slavných světových i českých autorů (Dürrenmatt, Sartre, Feydeau, Molière, Wilde, Cocteau, Boccaccio, Twain,  Quentin, Doyle, Šotola, Scheinpflugová, Werich). Často spolupracuje s divadly (Divadlo na Jezerce, Semafor, Hybernia, Broadway), mimo jiné napsal ke slavnostnímu otevření divadla Hybernia libreto muzikálu Golem. Nepřehlédnutelná byla jeho letitá spolupráce s dramatikem Jiřím Hubačem, z jejichž společné dílny vzešly tituly např. Arrowsmith, Velký případ, Falešné obvinění, Stín viny, Hodina klavíru. Točí i filmy dokumentární, řada jeho původních látek vyšla knižně. K 10. výročí otevření divadla Hybernia napsal libreto muzikálu Mefisto, který slavil úspěch i v zahraničí. Je autorem celkem sedmi divadelních muzikálů, v současné době se v Divadle Broadway hraje s velkým úspěch muzikál Láska nebeská, který Zdeněk Zelenka i režíroval.

Členem dozorčí rady DILIA v letech 2016 – 2022. 

 



Markov Petr

Mgr. Markov Petr

člen dozorčí rady

*25. 8. 1945 v Praze. Původně byl konstruktérem ČKD. Vystudoval scénáristiku a dramaturgii na FAMU a nastoupil jako scénárista Filmového studia Barrandov. Je autorem mnoha námětů k filmům, např. Jak utopit doktora Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách. Pro děti napsal společně s M. Macourkem Létajícího Čestmíra, který byl zfilmován v televizní seriál.

Nastavení cookies
Zde máte možnost přizpůsobit soubory cookies podle kategorií, v souladu s vlastními preferencemi. Nezapomínejte ale na to, že zablokováním některých souborů cookies můžete ovlivnit, jak stránky fungují a jaké služby jsou Vám nabízeny. Více informací o našich zásadách používání souborů cookies

Funkční cookies
Tyto cookies jsou nezbytné pro fungování našeho webu a všech funkcí, které nabízí a není možné jejich účel a zpracování odmítnout.

Analytické cookies
Tyto cookies slouží ke zlepšení fungování našeho webu. Umožňují nám rozpoznat a zjistit počet návštěvníků a sledovat, jak návštěvníci používají náš web. Pomáhají nám zlepšovat způsob, jakým náš web funguje, například tak, že umožňují uživatelům snadno najít to, co hledají. Tyto cookies neshromažďují informace, které by dokázaly identifikovat Vaši osobu.

Preferenční cookies
Tyto cookies umožňují, aby si náš web zapamatoval preference daného uživatele a mohl se mu přizpůsobit.
Uložit vybrané
Přijmout vše
Odmítnout vše