SPACÍ VADY (2010)

Radka Denemarková

Obsazení: 3 ženy (variabilní)


„Tady jste sama za sebe. Svobodná. Zbytek světa už vás nehodnotí.“

Hlavními postavami, s nimiž si po smrti nikdo a nic neví rady, a proto uvízly v mezipatře, jsou Sylvia Plathová, Virginie Woolfová a Ivana, zvaná Madam T. V životě psaly, teď z listů svých knih vaří a čekají, až nějaký hlas zavolá jejich jméno, až někomu živému budou skutečně chybět. Autorka nechává své hrdinky se do sebe nekompromisně strefovat. S otevřeností, palčivostí, ale i s odzbrojujícím humorem je nutí rekapitulovat svoje životy.

Hra o ženách v proměnách 20. století, o potřebě snášenlivosti, o (ne) schopnosti žít v těsné blízkosti jiného živého těla, o závislosti a nezávislosti.

Radka Denemarková o hře: „Tématem mé hry Spací vady jsou otázky, co to znamená narodit se v kůži ženy, co to znamená být spisovatelkou a jak se vyrovnat se ztrátou blízkých lidí, kdy řada otázek už zůstane navždy nezodpovězených.  Hru jsem psala o sobě, vše se odehrává v groteskní nadsázce.Toužila jsem napsat komedii plnou štiplavého humoru o smrtelně vážných věcech. Metaforou vyhmátnout esenci společnou všem. Je to zakuklená autobiografie na jevišti, prsty vložené do vlastních ran, odlesky všeho toho, co mám odžito a čím mě život fascinuje. A zároveň výsměch všem klišé o ženách a mužích, které jsou dodnes zakořeněny napříč všemi vrstvami.“  Text v elektronické podobě je k dispozici v DILIA.