ŽIVOT PŘED SEBOU (La vie devant soi)

Jaillard Xavier , Emil Ajar

Překlad: Irena Novotná
Žánr: činohra
Obsazení: 3 muži, 1 žena


Bývalá prostitutka, paní Róza, pečuje o děti svých mladších kolegyň. Zastihujeme ji ve chvíli, kdy ji opouštějí síly i děti, předposlední z nich, Banániu, si odváží matka do Afriky. V bytě zbývá už jen arabský chlapec Mohamed – Momo, k němuž si vytvořila pouto, láska je vzájemná. Příběh o přátelství dvou rozdílných bytostí, o obavách z budoucnosti i o odvaze čelit životním zkouškám. Ukazuje obyčejné, o to však opravdovější lidství.       

Román Emila Ajara Život před sebou zaznamenal obrovský úspěch, byl navržen na Goncourtovu cenu, obdržel ji v roce 1975 (vznikly pochybnosti o Ajarově identitě, nakonec byla odhalena, skutečným autorem byl Romain Gary).

Příběh lákal rovněž filmaře, byl podle něj natočen stejnojmenný snímek se Simone Signoretovou v hlavní roli. Kniha zajímala a zajímá i divadelní autory, v roce 2007 vznikla například tato adaptace Xaviera Jaillarda. V roce 2008 získal jeho Život před sebou Molièrovu cenu hned ve třech kategoriích, včetně kategorie nejlepší adaptace.

V roce 2020 přišel s Životem před sebou Netflix, tentokrát si Rózu zahrála Sophia Lorenová a film má velice dobré ohlasy. Snímek byl nominovaný na Zlatý Glóbus v kategorii Nejlepší cizojazyčný film. 


  Text v elektronické podobě je k dispozici v DILIA.