HEIKKI

Miroslav Bambušek

Obsazení: 2 muži, 2 ženy, 1 chlapec


Hra byla napsána na podzim 2002. Skládá se ze tří částí: Prolog, Hlavní část, Ouvertura. Děj se odehrává ve „Východním“ Berlíně zhruba 10 let po pádu „železné opony“. Paolo, mladý muž - typický reprezentant zlaté mládeže, se oddává svým bezstarostným radovánkám. Koupe se ve střešním bazénu se svým nevlastním bratrem Bastim, při tom telefonuje a udržuje nezávaznou konverzaci se svou matkou – jako vždy z ní tahá peníze. Za Paolem přichází ústřední postava Heikki (18-letá dívka, původem Češka, živící se jako „placená milenka“), aby splnila to, co se od ní očekává. Když Paolo podruhé telefonuje se svou matkou, Heikki mu vytrhne telefon z ruky a oznamuje jeho matce, že s ním čeká dítě. Paolo je konsternován, matka taktéž. Matka chce, aby Heikki okamžitě opustila její dům. Heikki propadá zoufalství, je bezradná, ale nevzdává se. Nakonec se matka nechá obměkčit a přikazuje Paolovi, aby se o dívku zatím postaral, než přijede ona. Paolo Heikki zmlátí a uteče z domu. Venku hovoří s Michaelem (asi padesátiletý zámožný muž postižený rakovinou, kterého mimo jiné Paolo využívá jako další zdroj financí). Michael se vyznává ze své závislosti na Paolovi.
Heikki, již zabydlená v domě, cosi připravuje v kuchyni. Vstoupí Michael, dozvídá se, že jeho milý Paolo čeká s Heikki dítě. Natolik ho to rozruší, že Heikki znásilní. Do toho přichází Paolo, kaje se před Michaelem a vymlouvá se na Heikki. Michael Paola bije, ale nakonec spolu skončí v milostném objetí. Nato se vrací matka a nachází Heikki schoulenou za dveřmi. Ženy spolu zůstanou samy. Matka se dívce vyznává ze své radosti nad brzkým narozením potomka. Heikki však nakonec matce oznamuje, že dítě nečeká s Paolem. Matka se na ni vrhne a chce ji zabít. Michael jí v tom nakonec zabrání. Matka je velmi zklamaná, loučí se s Bastim a žádá Paola, aby jí pomohl - aby ji zabil. Paolo nechápe, oč jde. Aby mu s úkolem pomohla, matka mu sděluje, že ho vydědila a navíc že není její syn - stejně jako Bastiho si ho koupila (Paolo je ruského původu). Michael nakonec na matčinu prosbu přinutí Paola, aby učinil, co po něm matka žádá – aby jí probodl srdce. Heikki se rozhodne zůstat s mrtvou matkou. Paolo chce spáchat sebevraždu, ale nedokáže to. Heikki mu pomůže: rozbodá mu hruď stejně jako to on udělal matce.
Proud vody začne stříkat stropem. Heikki se začne milovat se zuboženým Michaelem. Pak nastane klid. Basti volá maminku. Heikki potratí. Volá Bastiho. Michael volá Heikki. Basti volá Heikki a Michaela. Heikki zabodne onen vražedný nůž do elektrického vedení. Smrt všech tří živých elektrickým proudem.

  Text je k dispozici v DILIA.