DLOUHÁ DENNÍ CESTA DO NOCI (A Long Day's Journey Into Night, 1956)

Eugene O'Neill

Překlad: Zdeněk Urbánek
Žánr: drama
Obsazení: 3 muži, 1 žena


Edmund: Nic mi o tom nenalhávej! /čím dál intenzívněji/ Proboha, tati, od té doby, co jsem šel sloužit na moře a žil na vlastní pěst, tedy od té doby, kdy jsem poznal, co je to namáhavé pracovat za maličký plat, co je to nemít ani groš, hladovět, spát na lavičce v parku, když není kde jinde složit hlavu, snažil jsem se být k tobě spravedlivý, protože jsem věděl, jak těžké jsi to měl v dětských letech. Snažil jsem se brát v úvahu polehčující okolnosti. Kristepane, v téhle rodině se buď berou v úvahu polehčující okolnosti, nebo se člověk musí zbláznit! I kvůli sobě se je dávno snažím brát v úvahu, když si vzpomenu, co za nesmysly jsem se navyváděl! Chtěl jsem si myslet jako matka, že prostě za to nemůžeš, jaký jsi, pokud jde o peníze. Ale tenhle tvůj poslední kousek, Pane na nebi, to už je příliš! Nad tím se mi chce zvracet! Ne kvůli tomu, jak nemožně jednáš vůči mně. To ať vezme čert! Já po svém nemožně jednal vůči tobě taky, a nejen jednou. Ale když si pomyslím, že jde o tvého syna, který má souchotiny, a že ty se před celým městem ukazuješ jako ubohý starý skrblík!

Záznam jednoho dlouhého dne v malé rodinné buňce – otec, matka a dva synové. Mužští členové hrají většinu času karty, zatímco matka občas vykoukne z pokoje. Díky závislosti na morfiu se jí dostává speciální péče, zároveň je ale jaksi doslova „mimo hru“. Mladšímu synovi právě diagnostikovali tuberkulózu a chystá se do sanatoria. Napětí při rodinném setkání nejen kvůli vypitým lahvím whiskey stoupá. O hádky mezi bratry a otcem není nouze. Vyváznou rodinní příslušníci z tohoto nekonečného dne plného emocionálního násilí?

Dlouhou denní cestu do noci věnoval Eugene O'Neill své poslední ženě, s díky za výročních 12 let společného života, za nichž poznal lásku, vděčnost a během nichž zažil dle svých slov „cestu ke světlu“. Děkoval jí za to, že v krvi a slzách ze sebe vysoukal celý scénář, skrze odpuštění vůči všem z rodiny Tyronů…

Hra získala Pulitzerovu cenu a z celé O'Neillovy tvorby se na území USA uvádí nejčastěji.


  Text v elektronické podobě je k dispozici v DILIA.