BOD KŘIKU (2020)

David Vyhnánek

Žánr: černá tragikomedie
Obsazení: 4 muži, 3 ženy


Krve je tu hodně, ale rozhodně ne dost.

Bod křiku je černou tragikomedií, která ve čtrnácti obrazech nabízí a s lehkostí kombinuje především téma násilí, neúplné rodiny, chamtivosti, lásky – mateřské, bratrské, i neopětované. Vše je zabaleno do hávu rychlých dialogů, plných drsného, cynického a černého humoru.

Marie Jánská má dva dospělé syny. Jeden je doma, druhý na misi v Afghánistánu. Muže má ve vězení a za zády neustále cynickou tchýni. Muže zavřeli za podivných okolností, pár dní poté co vyhrál sportku. Jeho peníze ale dostala a netuší, že není sama, kdo o nich ví. Stejně tak jako netuší, že se jí za zády rozjíždí mašinérie toužící po tomto majetku. Mladší syn s psychopatickými sklony, spojený s místní policií, kamarádící s retardovaným Šimonem začíná děsit okolí, aby vyděsil matku a dostal se k penězům. Od kradení čtyřkolek - po zavraždění dcery starosty. Když už jde o život, z mise přijíždí naděje v podobě syna staršího. Naděje sice umírá poslední, ale někdy ani neexistuje. Šéf okresní policie a dva synové, kteří se zřekli své matky pro peníze odsouzeného otce. Ztráta veškerých hodnot vezme za své a vezme s sebou i několik životů.

Text inspirovaný tvorbou Q. Tarantina a dílem M. McDonagha. Kombinace černé grotesky, psychologického dramatu a tragikomedie zasazená do české vesnice a českému diváku tedy o dost bližší.

Černá komedie o neúplné rodině. Úplném úpadku a ztrátě hodnot.
Nevěř nikomu – hlavně ne sám sobě.


  Text v elektronické podobě je k dispozici v DILIA.