VELKÝ SEŠIT (VELKÝ SEŠIT, DŮKAZ, TŘETÍ LEŽ) (2017)

Agota Kristofová , Marie Špalová

Překlad: Sergej Machonin , Jan Machonin , Drahoslava Janderová
Žánr: dramatizace
Obsazení: 6 mužů, 5 žen (variabilní)


Divadelní adaptace slavné kontroverzní románové trilogie švýcarské autorky maďarského původu Agoty Kristofové. Dvojčata Claus a Lucas jsou teprve malí chlapci, a už jsou nuceni každodenně se vyrovnávat se surovostí a cynismem světa zmítaného válkou. Jak si s tím poradí? Rozhodnou se být také cynickými a surovými.

První román, Velký sešit, který vydala Agota Kristofová roku 1987, měl velký úspěch. Zdánlivě lineární příběh dvojčat vyrůstajících v prostředí maďarského válečného venkova se v dalších dílech trilogie, které dostaly název Důkaz a Třetí lež, značně komplikuje. Kristofová v nich dosáhla absolutního propojení fikce, skutečnosti a lži. Opravdu jsou chlapci dva? Skutečně se tento příběh stal? Dramatizace mimo jiné akcentuje téma vlivu společnosti na jedince. Děti jsou přeci nevinná, čistá stvoření, jak se tedy může stát, že z nich vyrostou bezcitní tyrani?

Divadelní adaptace strhujícího příběhu, sledujícího zrod zla a ohebnost morálních pravidel, vznikla pro Divadlo Petra Bezruče, kde měla v režii Mariána Amslera premiéru v září 2017.


  Text v elektronické podobě je k dispozici v DILIA.