ŠIMRÁNÍ NEBOLI TANEC VZTEKU (Les Chatouilles - Ou la danse de la colère, 2015)

Andréa Bescond

Překlad: Jaromír Janeček
Žánr: monodrama
Obsazení: 1 žena


Miguié: Ale ne, ne, počkej. (Vstane. Otevře dveře. Rozhlédne se, dveře zamkne a vrací se k Odette.) To bude super, víš? Ty budeš jako panenka a já jako malá holčička. A tak tě budu moct česat, oblékat. To bude legrace, ne?

Odette: Možná ano.

Miguié: Ale nesmíš to nikomu říkat, víš. Že si s tebou Gilbert hraje na panenku. Víš, jaká by to byla ostuda?! "Jééé, Gilbert si hraje s panenkou! Gilbert si hraje s panenkou!"


Příběh Odette, dívky, která byla jako malá zneužita. Ráda se směje, ráda kreslí. Je jí osm let, když jí Gilbert, rodinný přítel, vtáhne do svých tajných "šimracích" seancí. Tento příběh zná autorka velice dobře, protože je příběhem jejím. Vypráví v něm o svém pošpiněném dětství a následcích, které měly tyto strašné zážitky na celý její další život.

Herečka-autorka je na jevišti sama, hraje všechny role, všechny postavy v textu a tančí. Tancem vyjadřuje to, na co slova nestačí. Na premiéře v Paříži byla touto jedinou herečkou na scéně sama autorka. Šlo o mimořádné představení, které dostalo cenu Moliera za rok 2016 a mnoho dalších ocenění.


  Text v elektronické podobě je k dispozici v DILIA.