VĚČNÁ MILENKA ALMA MAHLEROVÁ (Alma Mahler, 2016)

Marc Delaruelle

Překlad: Alexander Jerie
Žánr: činohra
Obsazení: 1 muž, 2 ženy


Alma 1: Už o tom nemluvme. (Položí ruku na rukopis) Mluvme o tomhle. „Můj život“ napsala Alma Mahlerová. 
Nakladatel: Co si o tom myslíte?
Alma 1: Vy se mě ptáte, co si myslím o svém životě?
Nakladatel: Ne, o knize!
Alma 1: Aha. Milý pane, já jsem se stýkala s největšími umělci své doby, některé jsem si dokonce vzala, hladila jsem sochy, vytvořené samotnými génii, žila jsem ve stínu nádherných obrazů, pro které jsem stála modelem, pobývala jsem vedle – a to hodně těsně, nutno přiznat – architektury budoucnosti, ručně jsem přepisovala notové zápisy světem uznávané hudby... a vy, malý americký nakladatelíček, vy se mě ptáte, co si myslím o takovém štosu papírů? Radši mi nalejte tu benediktinku, která mě dokáže vyléčit ze všeho toho, co obsahuje tenhle… (neví, jak nazvat rukopis) tahle věc.

New York 1960. Pozdní odpoledne. Prší. Alma Mahlerová se rozhodla na sklonku svého života sepsat paměti. Ve svém bytě čeká na nakladatele, který jí má předložit první korekturu a prodiskutovat s ní některé pasáže jejího díla.


To je jedinečná příležitost k tomu, aby Alma znovu přivedla k životu své výjimečné manžele: hudebního skladatele Gustava Mahlera; zakladatele Bauhausu Waltera Gropiuse a básníka a spisovatela Franze Werfela. A samozřejmě nelze zapomenout ani na její vášnivé milence: malíře Gustava Klimta; Klimtova žáka Oskara Kokoschku a hudebníka Alexandera Zemlinského. Milostný život této mimořádné ženy nám dává jedinečnou možnost nahlédnout do životů všech těchto slavných mužů.


Věčná milenka Alma Mahlerová je chytře vystavěný příběh, který představuje ženu, která čelila rozpadu Rakouska-Uherska, dvěma světovým válkám a antisemitismu, protože dva z jejích tří manželů měli židovský původ.


  Text v elektronické podobě je k dispozici v DILIA.