STŘÍPKY Z RODINNÉHO ŽIVOTA (Semejnyje sceny)

Anna Jablonská

Obsazení: 5 mužů, 2 ženy


Každý den umírá alespoň jedna bytost z lásky a kvůli lásce. Hra o rodině a válce. O válce, která občas zuří v každé zemi a v každém srdci. Lidé se málo poslouchají. A i když všichni mluví o tom samém – anebo právě proto – jsou pořád sami.

 

Irinin muž Nikolaj se dobrovolně účastní války na Kavkaze. Odjel tam z Ukrajiny, aby rodině vydělal nějaké peníze. Irina si mezitím našla milence, učitele svého syna Váni. Najednou se Nikolaj vrací. Rodinná idylka se ale nekoná. Nikolaj se totiž není schopen vrátit do normálního života. Jediný, kdo ho chápe, je veterán z druhé světové války Andrej. Sergej není schopen přestat milovat Irinu. Irina tápe a hroutí se, nepomáhají ani domluvy staré sousedky Nadi. A syn Váňa se zoufale snaží napodobit otcovský vzor.

 

Hra vypráví o rozpadu tradičních lidských vztahů vlivem nečekaných a mnohdy drastických událostí. Pro české prostředí je text zajímavý mj. proto, že v divadelní řeči vypráví, jak zásadně válka ovlivňuje život země, ale i každého jednotlivce, s čímž nemá mladší generace českých diváků (naštěstí) žádnou životní zkušenost.


  Text originálu je k dispozici v DILIA, překlad můžeme zprostředkovat.