AMERIKA ZAMETÁ STOPY (Amerika zametajet sledy)

Anna Jablonská

Obsazení: 12 mužů, 4 ženy


Jedno přímořské ukrajinské město v předvečer komunálních voleb jako teatrum mundi nebo chceme-li lidské panoptikum. Kdo je tady blázen a kdo normální? A jak to všechno dopadne? Bláznivá divadelní fraška s ponaučením.

 

Na konci zimy odjíždí starosta města, Andrej Sergejevič Babulin, do Kyjeva. Je krátce před komunálními volbami a nervozita stoupá. Babulin – klasicky zkorumpovaný politik - má přivézt delegaci z Kyjeva, proto se znepokojením sleduje všeobecnou špínu a zmatek na nádraží. Všemu nasazuje korunu Amerika, bláznivá stařena, která se na nádraží objevuje, a deklamuje úryvky konspiračních teorií. Babulin nařizuje svému pobočníkovi, aby situaci vyřešil, než se vrátí z hlavního města. Ale věci se zvrtnou. Básník se rozhodne kandidovat proti Babulinovi. Pomáhat mu bude Gandalf, Pythagoras, Major, Nindža, Amerika, Psice a Francouzka. A ještě ke všemu se ve městě najednou objeví reportér celostátní televize. Politická kampaň vrcholí v místní psychiatrické klinice. Kdo bude nakonec hlavní hvězdou experimentálního televizního pořadu s názvem Psychodrama?

 

Tragikomická hra předčasně zesnulé ukrajinské autorky pozoruhodným způsobem ukazuje, jak křehká je hranice (ne)normality a jak absurdní jsou ve své podstatě cíle lidského snažení.


  Text originálu je k dispozici v DILIA, překlad můžeme zprostředkovat.