HERCI (VYHRANĚNÝ TYP, AKČNÍ HRDINA, MILOVNÍK)

Antonín Jiráček

Žánr: komedie (3 jednoaktovky)
Obsazení: 2 muži, 1 žena


Pod názvem Herci se skrývají tři samostatné jednoaktovky, příběhy filmových hereckých celebrit.

 

Jednoaktovka Vyhraněný typ zachycuje schůzku herce s producentem, který mu nabízí další „na tělo“ napsanou roli. Herec miluje svou popularitu a stylizuje se i v civilním životě do svého vyhraněného typu filmového hrdiny. Vnější podněty mu nabídnou nahlédnout s naivitou i do divadelního světa a vybočení ze zaběhnutého hereckého klišé jeho dosavadních filmů. Zkušený producent však ví, jak herce vrátit do vyjetých kolejí k jejich oboustranné spokojenosti. Herečce příběh nabízí role servírky, novinářky, fanynky a bezdomovkyně.

 

Jednoaktovka Akční hrdina se odehrává v hotelovém apartmá herce s jeho fanynkou. Milostné plány oběma překazí manžel hercem dříve svedené ženy, který po tvrdém tréninku vyzve drsného a nepřemožitelného hrdinu akčních filmů k regulérnímu zápasu. K překvapení nezvaného hosta i fanynky se ukáže, že herec je bázlivý, neumí se prát a používá dvojníka. Vetřelec herce přinutí převést velkou finanční částku na bohulibou činnost, situace se však obrátí a zkomplikuje, aby ji nakonec kreativita fanynky dovedla do překvapivého konce.  

 

Jednoaktovka Milovník se odehrává u terapeuta, ke kterému přijde vyhlášený nejen filmový milovník s obavou, že se stal impotentním. Také tentokrát je hlavní hrdina stále na scéně i při vstupech do minulosti, které nabízejí herečce a druhému herci možnost představit se v dalších rolích, jejichž prostřednictvím se děj obohacuje a milovníkovi komplikuje život. Zdá se, že problém hlavního hrdiny je v danou chvíli neřešitelný, ale aniž by sestoupil deus ex machina, nebo se stal zázrak, milovníkovi svitne naděje na nečekané řešení problému.


  Text v elektronické podobě je k dispozici v DILIA.