MANŽELÉ V NESNÁZÍCH (Couple en danger)

Eric Assous

Překlad: Alexander Jerie
Žánr: komedie o šesti obrazech
Obsazení: 1 muž, 1 žena


KARINE: Já jen říkám, že kdybych byla na jejím místě, tak bych odešla.
DIDIER: ...
KARINE: Ano, odešla! Rozhodně! Jestli je tu manžel, co na mě prakticky nepromluví a krásnej, pozornej, vášnivej muž...A fotograf!
DIDIER: Ty bys odešla z domu?
KARINE: Ano.
DIDIER: Jen tak. (...) S pětašedesátiletým seladonem, co má na každým prstu pět buchet, a kterej by tě za rok odhodil jako starou fusekli!
KARINE: Prosím tě, co ty o tom víš? On ji opravdu miloval!
DIDIER: Akorát se s ní chtěl vyspat! Dyť to bije do očí! Chtěl ji přefiknout!
KARINE: To tedy nechtěl, když se už spolu vyspali! Když se chlap chce se ženskou vyspat, dělá, jako že s ní chce žít. A pak, když dostane, co chtěl, tak ji nechá. Jenomže tihleti se už pomilovali. Takže to bylo vážný! Jemu nešlo o její tělo! Tomuhle se říká vášeň! Víš ty, co je to vášeň?
DIDIER:...Ne...Já...já jsem....(dá si dlaně před oči) Já nerozumět. 

 

Manželský pár Didier a Karine se právě v televizi dodívali na Madisonské mosty s Clintem Eastwoodem a Meryl Streepovou. Karine je tím příběhem rozrušená a znepokojená, a říká si, zda je dobré zůstat v manželství, když láska není tím, co bývala. Didier si neříká nic. Jenom si už chce jít lehnout. A tak se začne dialog nejen o filmu, ale i o smyslu jejich manželství…

 

Assousova hra Manželé v nesnázích je komedií o šesti obrazech z manželského života: od vášně k monotónnosti, přes sex k jiným pikantnostem, jen aby se udržela láska…To je problém všech manželství na světě.

 

Skvěle napsaná komorní komedie Manželé v nesnázích je výbornou hereckou příležitostí pro herečku a herce.


  Text v elektronické podobě je k dispozici v DILIA.