AŤ ŽIJE PREMIÉR!

Jiří Růžička

Žánr: satirická komedie z prostředí té nejvyšší politiky
Obsazení: 5 mužů, 3 ženy


asistentka: Dobrý den, pane premiére. 

premiér: Děkuji vám, paní asistentko. Máte pro mě nějaké zprávy? 

asistentka: Ano. Popularita vašeho kabinetu stále klesá, prohloubil se deficit státního rozpočtu a odbory chystají generální stávku. 

premiér: Zase jenom špatné zprávy. Nemohu se ubránit pocitu, že jste si na mě zasedla. 

asistentka: To bych si nedovolila, pane premiére. Dobré zprávy prostě nejsou. 

premiér: To není pravda, paní asistentko. Ráno jsem četl na internetu, že začaly růst houby.

 

Premiér má problém. Novinářka vypátrala, že si pořídil honosné sídlo za sto milionů korun, a on teď musí věrohodně vysvětlit, kde na své bydlení vzal tolik peněz, aby nepadla jeho vláda a s ní i výhodné kšefty.

 

Ve skutečnosti premiér získal částku z provize za schválení výstavby přílivové elektrárny, která má vyrůst u Šluknova jenom kvůli tomu, aby vznikl tunel na peníze z EU i ze státního rozpočtu a aby firma otce ministra financí, která se na přílivové elektrárny specializuje, urvala kšeft. Že nemáme moře a tedy ani příliv, nikoho při schvalování projektu nezajímalo.

 

Zveřejnění pravdy by ovšem vládu potopilo, a tak se premiér a jeho tým snaží z aféry za každou cenu vylhat. Jenže lži se brzy obracejí proti němu, a tak musí zahlazovat stopy a manipulovat s médii. K tomu má stále na krku novinářku, která dál neohroženě pátrá po pravdě, i když se ji ministr vnitra pokouší zastrašit.

 

Kolem premiéra a jeho lidí se nezadržitelně stahuje smyčka. Dozvědí se voliči pravdu nebo to dopadne jako vždycky? Řešení má v rukou všemocný ministr vnitra.


  Text v elektronické podobě je k dispozici v DILIA.