LETNÝ DOTYK AMORA

Marian Janik

Obsazení: 3 muži, 3 ženy


1. dějství                                                              

Na víkendovou chatu u Jadranského moře je pozván spisovatel Marko Paladio. Přijíždí s asistentkou Vandou. Pozvání iniciovala mladičká modelka Monika, milenka politika Petra Krulicha, která chce v den svých osmnáctých narozenin strávit noc s oblíbeným spisovatelem.

Příjezd Marka Paladia s asistentkou Vandou se komplikuje, protože Marko odmítne nastoupit do Krulichovy helikoptéry a rozhodne se absolvovat náročný výstup na vysoké bradlo, kde se Krulichova chata nachází. Obě dvě strany se snaží o tom druhém získat pikantní informace. Zjišťují ale, že bulvár už všechno řekl. Příchod na chatu je plný emocí a komických situací. Do asistentky Vandy se zakouká Krulichův asistent Arnold, ale Vanda si ho drží od tĚla a současně žárlí na Marka, kterého „okupuje“ mladičká a bezstarostná Monika. Chladnou hlavu z celé společnosti si zachovává domácí „němá“ Marica. Na chatu přilítá helikoptéra a Marko se přiznává, že její přílet byl dohodnutý. Z odchodu Marka do chaty na noční rozhovory s mladou Monikou zůstávají všichni u vytržení.

 

2. dějství.

Nad ránem se před chatou setkává Marko se svou asistentkou a vypráví jí o tom, že má touhu napsat novou divadelní hru. Asistentka Vanda se dozvídá, že Marko dal v noci tajně všem uspávací léky, takže v chatě s Monikou se nic mimořádného nestalo. Vanda nepřímo vyznává Markovi lásku, ale zjišťuje, že on se lásky bojí. Po probdělé noci se všichni setkávají na lehátkách a snaží se dostat z noční letargie. Nikdo kromě Marka a Vandy nezná pravdu o tom, co se v chatě stalo. Všichni jsou zmatení. Krulich vyhazuje do moře batoh, protože si myslí, že je plný pikantních informací o Markovi, ale jsou v něm šperky mladé Moniky. Společnost se rozchází v míru, ale Marko opět odmítá nastoupit do helikoptéry a vydává se na cestu zpět po horské stezce. Při loučení odhalí, že Marica svou němotu jen hrála. Marica domlouvá Markovi, aby neváhal Vandě lásku opětovat. Marko tak při sestupu, i když značně komplikovaně, učiní.


  Text ve slovenštině v elektronické podobě je k dispozici v DILIA.