KRIŽOVATKY

Marian Janik

Žánr: komedie
Obsazení: 3 muži, 3 ženy


1. dějství                                                              

Dva manželské páry žijí ve zvláštní kulturní symbióze. Tadeáš chodí 25 let do kina s manželkou svého přítele Viliama, a Viliam chodí s manželkou Tadeáše zase do divadla. Tuto ojedinělou kulturní symbiózu naruší Tadeáš, když najednou trvá na tom, že bude doprovázet svou manželku do divadla a ať Viliam soprovází svou manželku do kina. Přípravy na tuto událost vyvolávají řadu komických situací, které rozesmějí i jejich děti, Moniku a Adriána.

Návrat z divadla a kina je jednou velkou katastrofou. Zážitky z divadla a kina jsou hlavní linkou dialogů těchto dvou manželských párů. V závěru 1. dějství se Tadeáš přiznává, proč porušil 25-letou tradici. Našel totiž ve starém divadelním programu milostný dopis od Viliama, který prozrazuje, že biologickým otcem jeho syna je Viliam. Všichni očekávají tragický konec jejich vztahů, ale Tadeáš objímá svého přítele s úsměvem na tváři za to, že ho zbavil pětadvacetiletého břemene, protože se mu nezdálo spravedlivé, že je biologickým otcem i Adriána i Moniky (dcera Viliama).

 

2. dějství.

Podstatná část 2. dějství je postavena na vzpomínkách obou párů, manželských i „kulturních“. Na scéně je vždy jeden pár, který vzpomíná a současně jejich mladá podoba. Jednotlivé scénky odhalují jejich chování a myšlení za mlada, což vyvolává dost smíšené až komické pocity. Oběma párům dochází, že divadlo i film je jedna velká fikce, která zasáhla do jejich životů a teď se musí vyrovnat s otázkou, jestli jim tento zásah přinesl víc pozitiv nebo negativ. V závěru hry obnoví oba manželské páry staré přátelství a vyrovnaní se svým osudem se společně vrhají do nového světa – koupí si permanentky na hokej!  

 


  Text ve slovenštině v elektronické podobě je k dispozici v DILIA.