HVIEZDY A HVIEZDIČKY

Marian Janik

Žánr: tragikomedie
Obsazení: 2 muži, 5 žen a další


1. dějství                                                              

Slovensko vstupuje do Evropské unie a v běžné slovenské rodince Drexlerovic nastává zmatek. Týnejdžři Jana a Erik jsou rozhodnutí odejít z malého Slovenska, ale na to potřebují finanční prostředky. Situace se však komplikuje, neboť k nezaměstnanému otci – Dag Drexler – přibude i matka Viol, kterou vyhodí z vysoké funkce, protože neumí anglicky. Situaci jakž takž zvládá teta Klára a podnájemnice (prostitutka) Lili. Je však těžké udržet soulad mezi mladou a starou generací, neboť jejich hodnoty na sebe narážejí v každém dialogu. Po prvotním šoku bere osud do svých rukou matka Viol a rázně rozbíhá chod rodiny v nových ekonomických podmínkách. Situace se zamotává s příchodem eurokomisařky, která oznámí nezaměstnanému Dagovi Drexlerovi, že vyhrál konkurz na výuku cizích jazyků pro eurokomisaře. Nikdo netuší, že je to nový začátek rodinky Drexlerovců v EU.

 

2. dějství

Slovensko je v Evropské unii už rok a rodinka Drexlerovic zbohatla na bláznivém nápadu Daga Drexlera – vyučovat cizí jazyky na rotopedech. Manželka Viol i podnájemnice Lili si hoví v nových funkcích bohaté rodiny. Děti jsou na studiích v zahraničí a nic netuší. Se situací se neumí vypořádat teta Klára, která se učí základy používání nové techniky – mikrovlnky. Je nespokojená s mraženými potravinami, které se staly základem jejich stravy a které se dováží z pochybných zemí třetího světa. Situace ve městě – po propuštění Viol z funkce – je katastrofická, prosit o její návrat přichází zástupce primátora a ředitel Technických služeb. Oba jsou na rotopedech odhalení ze lži a přetvářky. Do rodiny se vracejí děti a na první pohled jsou zkušenější a odolnější. Pochopily, že ani ve velkém světě nic neznamenají bez řádně ukončeného studia. Zároveň nemůžou uvěřit tomu, že je jejich rodina bohatá. Celá rodinka je zase dohromady a vychutnává si kouzlo domova.

 

Hra získala v roce 2011 2. cenu slovenského Literárního fondu v Literární soutěži o původní divadelní a rozhlasový text.


  Text ve slovenštině v elektronické podobě je k dispozici v DILIA.