Juránek, Arnošt (Česká republika)

Narodil se 25. 6. 1963 v Moravském Krumlově a dětství strávil nejen na jižní Moravě, ale také ve středních Čechách a na severní Moravě. Dnes bydlí v Dolní Lipce u Králík (okres Ústí nad Orlicí). V roce 1983 vystudoval Střední průmyslovou školu železniční v České Třebové. Dnes pracuje jako výpravčí vlaků v železniční stanici Dolní Lipka. Od roku 1993 také podniká jako nakladatel a překladatel z polského jazyka. Věnuje se také překladům filmových titulků z angličtiny, a to k filmům východoasijské produkce.

 

Psaní se věnuje od školních let. Podílel se na vydání několika regionálních publikací, v letech 2000-2010 vydával vlastní regionální měsíčník Nové Králicko. Dodnes přispívá do mnoha obecních zpravodajů na Králicku a v jeho nejbližším okolí.

 

Stejně jako ke psaní našel lásku k ochotnickému divadlu již v dětství. Po mnoha malých rolích se divadelnictví začal věnovat intenzivněji až po roce 2000, ato především jako herec. Nejprve účinkoval v králických souborech O`Tyl a Tyl. V roce 2004 byl spoluzakladatelem Divadelního souboru Lipka, jehož členem je dodnes. Zde se začal věnovat i práci režisérské. V roce 2011 pro tento soubor napsal také svou první divadelní hru s názvem Květ sakury