Makhélé, Caya (Francie)

<?php echo $this->item->title; ?>

(1956) francouzský autor afrického původu. Makhélé je nejen uznávaným dramatikem, známým i českému publiku, ale rovněž nakladatelem, prozaikem a novinářem. Narodil se v Kongu, ale vystudoval v Paříži, kde také momentálně žije. Roku 2003 byl poprvé hostem festivalu Tvůrčí Afrika aneb Všichni jsme Afričani a od té doby se začal prohlubovat jeho vztah k české kultuře. V Praze si zamiloval Malou Stranu a zejména Chrám svatého Mikuláše. Svůj vřelý vztah k českému prostředí vyjádřil i s trochou nadsázky tvrzením, že nalezl své „slovanské kořeny“, o jejichž existenci neměl ani tušení. V Praze také několikrát prezentoval i své pařížské nakladatelství Acoria, a to u příležitosti Mezinárodního veletrhu Svět knihy.
Do českého divadelního povědomí se zapsal úspěšnou hrou Bajka o lásce, pekle a márnici, která se dočkala dvou inscenací. Tu první natočila režisérka Lída Engelová pro rozhlas a druhou zpracoval režisér a ředitel pražského Divadla na prádle Petr Hruška.
Caya Makhélé je však také autorem tvorby pro děti a své v Paříži vydané knihy často vozí s sebou do Afriky, právě aby je rozdal místním dětem. Samotné cestování pak pro něho představuje jeden z iniciačních rituálů, při kterém je v neustálém spojení se svými předky a tak nikdy není sám. Vždyť v africké tradici nemá hranice mezi světem živých a mrtvých ostré kontury, naopak se oba světy prolínají a doplňují.