Minyana, Philippe (Francie)

*(1946)

autor zhruba třiceti her, experimentátor hledající nové dramatické formy, je nejhranějším žijícím dramatikem ve Francii. Po úvodních autobigrafických hrách se Minyana soustřeďuje na dramatickou výstavbu, která se posléze stává hlavním tématem jeho tvorby. V monologických hrách-zpovědích (Inventury, Pokoje, André), které mu přinesly celosvětový úspěch, přebírá skutečné životní příběhy obyčejných lidí,  jejichž všední řeč přetavuje do nového, působivého divadelního jazyka.

Dramatik vynechává interpunkci, a tak díky zhuštěnému stylu získávají tragické příběhy monstrózní obrysy. Později tento autor pracuje stále více s muzikálností slova, dramatické texty začíná komponovat jako hudební partitury (např. Stručná dramata I. a II.): „zvuk tvoří smysl“, tvrdí.

Minyana se ve svém díle nenápadně obrací ke žhavým společenským tématům, za nepodařeným soukromým životem postav se rýsuje okolní svět zmítaný válkami, utrpením, nemocemi, bídou i médii. Při zpracování těchto látek autor neváhá používat černého humoru.