Carrière, Jean-Claude (Francie)

Tento jeden z nejznámějších francouzských autorů je pro Českou republiku zastupován výhradně DILIA.

 

Narodil se 17. září 1931 v Colombieres-sur-Orb ve vinařské rodině. Vystudoval filozofickou fakultu (dějiny), nicméně profesi historika se nikdy nevěnoval. Učarovalo mu totiž psaní. V roce 1957 vydal svůj první román Ještěrka (Lézard) a v témže roce se poznal s francouzskými režiséry a herci Pierrem Étaixem a Jacquesem Tatim (Prázdniny pana Hulota). Zároveň se věnuje psaní a překladu divadelních her – zvláště ve spolupráci s režiséry Jean-Louis Barraultem a Peterem Brookem.

 

 

Stručný výběr z jeho neobyčejně plodného díla:

 

Divadelní hry

L´Aide-Memoire 1968 (česky Zápisník, překlad L. Kopáčová a Tahák, překlad E. Bezděková) La Conférence des oiseaux 1979 (Ptačí sněm, překlad Marek Matějka) Le Mahabharata 1985 (Mahábhárata, překlad Nina Vangeli) La Terrasse 1997 (Terasa, překlad Matylda a Michal Lázňovských) Všechny divadelní texty jsou k dispozici v DILIA.

 

Filmové scénáře

 

Deník komorné (1964, režie Louis Buńuel), Taking Off (1969, režie Miloš Forman) Plechový bubínek (1979, režie Volker Schlöndorff), Danton (1982, režije Andrzej Wajda), Nesnesitelná lehkost bytí (1987, režie Philip Kaufman).