Cartwright, Jim (Velká Británie)

Jim Cartwright se narodil v 27. června 1958 ve Farnworthu v anglickém hrabství Lancashire, kde také studoval na vyšší škole v Harper Green.

Hry Jima Cartwrighta jsou nepřetržitě uváděny po celém světě, získaly nespočet ocenění. Byly přeloženy do 30 jazyků.

Jeho první hra, Cesta (Road), měla premiéru v roce 1986 ve slavném  londýnském divadle Royal Court, s velkým úspěchem se zde hrála i o rok později, nakonec se insenace vydala na turné po Británii. Za Cestu získal Cartwright několik ocenění –Samuel Beckett Award, Drama Magazine Award pro nejlepší novou hru, Cenu , The Plays And Players Award a také prestižní The George Devine Award.  V roce 1988 byla Cesta uvedena v Licolnově centru v New Yorku. V současné době je tato hra považována za jednu z nejlepších moderních her.

Z ostatních Cartwrightových děl zmiňme Postel (Bed, 1989), která měla premiéru v londýnském Národním divadle; Dva (Two, 1989), kterou hrál londýnský The Young Vic a za kterou autor získal cenu deníku The Manchester Evening News pro nejlepší novou hru; muzikál Eight Miles High z roku 1991, který byl krom jiného nominován na cenu TMA  a lámal kasovní rekordy všude, kde byl uveden, včetně Islandu – a pak  a především Tichý hlas (The Rise And Fall Of Little Voice, 1992), který měl premiéru v Národním divadle a pak se pro velký úspěch přesunul na West End. Inscenace byla v šesti kategoriích nominována na nejprestižnější britskou divadelní cenu - The Laurence Olivier Award – získala tuto cenu v kategorii Nejlepší komedie, ve stejné kategorii získala i cenu deníku The Evening Standard. V roce 1995 byl Tichý hlas uveden na Broadwayi.

Jim Cartwright své hry  i režíruje – coby režisér debutoval Cestou v divadle The Royal Exchange Theatre v roce 1995. Režíroval i další své hry -

I licked a Slag’s Deodorant v The Ambassador´s Theatre v Londýně v roce 1996, Prize Night opět v The Royal Exchange Theatre v roce 1999 a Hard Fruit v divadle Royal Court v roce 2000.

Cartwrightova práce pro televizi zahrnuje scénáře k inscenacím Baths (uvedeno v BBC v roce 1987), za tuto hru získal cenu The Golden Nymph Award; Vroom (v roce 1988 uvedeno jako hlavní bod programu Londýnského filmového festivalu); Wedded (BBC, 1990) a June (BBC, 1990).  Několik svých televizních scénářů Cartwright sám produkoval či režíroval.