Tannahill, Jordan (Kanada)

*(1988)

Kanadský autor označovaný jako „enfant terrible“ kanadského divadla žijící v Londýně Jordan Tannahill je spisovatel, autor divadelních her, režisér, filmař. Jeho hry byly přeloženy do deseti jazyků a jsou vysoce uznávány i oceňovány.

Za hru Botticelli in the fire & Sunday in Sodom obdržel jako nejmladší vítěz v roce 2018 literární ocenění kanadské generální guvernérky (Governor General's Literary Award), a to již po druhé. V roce roce 2014 ji získal za Age of Minority: Three Solo Plays.

Prvního uvedení se hra Botticelli in the Fire v Kanadě dočkala v roce 2016 a vyhrála cenu Dory Mavor Mooreové (Dora Mavor Moore Award) za inscenaci roku. Ve stejném roce získala i ocenění za nejlepší novou kanadskou hru od torontských kritiků (Toronto Theatre Critics' Award).

Následovala další uvedení: v divadlech Wolly Mammoth Theatre (Washington DC 2018) a teprve nedávno v Hampstead Theatre (Londýn 2019). V londýnském West Endu se  objevila i další jeho hra Late Company (2017).

Za počin Xenos z roku 2018 (taneční performance), ke které napsal Jordan Tannahill scénář a který režítoval, obdržel choreograf a tanečník Akram Khan nejprestižnější britskou divadelní cenu Olivier (Olivier Awards).