Osborne, John (Velká Británie)

John James Osborne (12. prosince 1929 - 24. prosince 1994), byl anglický dramatik, představitel tzv. Rozhněvaných mladých mužů. J. Osborne studoval na Belmont College v Devonu, ale v r. 1936 byl vyloučen, protože řediteli školy vrátil pohlavek. Brzy začal pracovat v divadle, nejprve jako asistent režie brzy byl využíván i jako herec. Roce 1963 získal Oscara za adaptaci Toma Jonese. Zemřel na komplikace spojené s cukrovkou.

Dílo

Jeho dílo vychází z myšlenek Rozhněvaných mladých mužů, jejichž byl výraznou osobností, později - v 70. a 80. letech - se pokoušel o avantgardní přístup, který se ne vždy setkal s úspěchem, nutno dodat, že ne vždy vyzněl přesvědčivě. Tvorba J. Osborna výrazně ovlivnila nejen britské divadlo, ale i světové divadlo.

Osobní nepřítel Ďábel v ní Ohlédni se v hněvu - 1956, zfilmováno. V této hře stvořil prototyp „rozhněvaného mladého muže“, který revoltuje proti tradičním hodnotám anglické společnosti. Jimmy Porter je mladý revoltující intelektuál dělnického původu. Kritizuje rozkastování společnosti na lepší a horší. Útočí především na své blízké, zejména na svou ženu Alison (dcera koloniálního důstojníka). Tyto konflikty vedou k manželské krizi a k odloučení. Na konci této hry však manželé k sobě nachází cestu. Komik - 1957 Svět Paula Slickeyeho - 1959, protiměš?ácká fraška Luther - 1961, historická hra Krev Bambergů - 1962 Nepřípustné svědectví - 1964 Můj vlastenec - 1965 Hotel v Amsterodamu - 1968 Pocit lhostejnosti Deja Vu 1991 - pokračování jeho nejlepšího díla Ohlédni se v hněvu, zdaleka nedosahuje jeho kvalit. Mimo dramat psal také scénáře, většinou se jednalo o adaptace jeho vlastních her. Dále je potřeba zmínit jeho hereckou kariéru, zahrál si např. ve filmu Get Carter a Flash Gordon.

Jeho dvoudílná autobiografie byla oceněna řadou cen, ačkoli se často jednalo spíše o ocenění celoživotního díla než tohoto díla.

Člověk lepšího postavení 1981 Takřka gentleman - 1991