Sikorska-Miszczuk, Małgorzata (Polsko)

*(1964)
<?php echo $this->item->title; ?>

polská dramatička a scénáristka.

Vystudovala žurnalistiku, politologii a gender studies na Varšavské univerzitě a scénáristiku na Vysoké filmové, televizní a divadelní škole v Lodži. Vedle divadelních her píše i hry rozhlasové a filmové scénáře. Debutovala roku 2004 hrou Psychoterapie pro psy a ženy (Psychoterapia psów i kobiet), v roce 2006 následovala hra o teroristce RAF Ulrike Meinhof Smrt Člověka-Veverky (Śmierć Człowieka-Wiewiórki) a černá groteska ze života politika Szajba, roku 2008 Kateřina Medicejská (Katarzyna Medycejska), Starosta (Burmistrz) či Kufr Pantoflíčka (Walizka Pantofelnika). V roce 2009 napsala hry Polský člověk v čokoládě (Człowiek z Polski w czekoladzie), Zmizelé Československo (Zaginiona Czechosłowacja), Železná opona (Żelazna kurtyna), Konec světa (Koniec świata) nebo Madonna. Pro děti napsala divadelní hru Neobvyklá cesta pana Věšáka (Niezwykła podróż Pana Wieszaka).

Česky zatím vyšly hry Zmizelé Československo a Smrt Člověka-Veverky. Hru Zmizelé Československo uvedlo v české premiéře Divadlo v Dlouhé v režii Karla Krále.

Při příležitosti uvedení hry Zmizelé Československo vyšly s autorkou rozhovory ve Světě a divadle (SaD 2011/2) či v Salonu.