Lundán, Reko (Finsko)

*(1969) - †(2006)
<?php echo $this->item->title; ?>

Finský prozaik, dramatik a režisér Reko Lundán se narodil v jihofinské obci Janakkala. V roce 1989 byl přijat na helsinskou Divadelní vysokou školu (TEAK). Magisterské studium dramaturgie dokončil v roce 1994. Byl i úspěšným divadelním režisérem. Úzce spolupracoval s helsinským KOM-teatteri (Divadlo KOM), pro které napsal a posléze zrežíroval několik svých textů. Lundán se později dostal do helsinského Národního divadla, kde do své smrti v roce 2006 režíroval celkem šest inscenací. Zemřel v roce 2006 na mozkový nádor, bylo mu třicet sedm let. Jeho význam pro současné finské divadlo je značný.
Dramatickou tvorbu Reko Lundána charakterizuje formální umírněnost. Píše převážně realisticky, ve svých brilantně stavěných dramatických dialozích používá přesný jazyk a nářečí oblasti, kde se děj odehrává. Jeho postavy jsou často přímo inspirovány konkrétními případy a lidmi, se kterými se za svého života setkal. Lundán je ve své tvorbě velmi sociálně citlivý. Dlouhodobě kritizuje vládní kroky, které snižují sociální jistoty pracujícím a rodinám s dětmi. Věří, že v divadle je třeba upozorňovat na aktuální problémy obyčejných pracujících lidí, kteří nejsou schopní se vyrovnat s nástrahami současného světa. Přicházejí o práci, zažívají zklamání z manželského soužití, je ponížena jejich lidská hrdost. Lundán bývá někdy neformálně označován jako „finský Čechov“.
Lundánova dramatická tvorba zahrnuje devět her, z nichž u jedné je spoluautorem. Jeho text Vždy se někdo ztratí (Aina joku eksyy) byl v roce 2000 nominován za Finsko na prestižní Cenu severských dramatiků. Lundán je také autorem několika rozhlasových her a tří románů. Jeho tvorba byla ještě za jeho života mnohokrát oceněna významnými finskými literárními cenami. Posledním oceněním, které získal, byla v roce 2006 prestižní finská cena Lea udělovaná Svazem dramatiků, kterou obdržel za svoje celoživotní dílo. Jeho divadelní hry byly přeloženy do angličtiny, němčiny, francouzštiny, ruštiny, švédštiny, estonštiny, slovinštiny, čínštiny a češtiny.

 

Dramatická tvorba:

 

Kranaatti (Granát, 1991. spoluautorem Outi Rossi)
Raivoavan enkelin syli (V objetí zuřícího anděla, 1994)
Budapest Bengal Tigers (Budapest Bengal Tigers, 1996)
Ettemme harhaan kääntyis (Abychom nezbloudili, 1996)
Aina joku eksyy (Vždy se někdo ztratí, 1998)
Teillä ei ollut nimiä (Neměli jste jména, 2001)
Ihmisiä hyvinvointivaltiossa (Lidé v sociálním státu, 2003)
Tarpeettomia ihmisiä (Zbyteční lidé, 2003)
Kutsumattomia vieraita (Nezvaní hosté, 2006)