Vítězi Ceny Evalda Schorma se stali Adam Skala a Kamila Krbcová

21.6.2018
Vítězi Ceny Evalda Schorma se stali Adam Skala a Kamila Krbcová

V rámci slavnostního večera s názvem Večeře s novou hrou – Zahradní slavnost převzali v pondělí 18. června ve VILE Štvanice hlavní Cenu Evalda Schorma autoři Adam Skala a Kamila Krbcová, studenti pražské DAMU, za svou původní hru Žranice.


Cena Evalda Schorma za původní hru, dramatizaci či překlad hry (do češtiny dosud nepřeložené) je určena pro studenty a je spojena s finanční odměnou pro autora (nebo kolektiv). Cena je udělována každoročně na základě nominací, přičemž nominovat může jakákoli fyzická osoba, zejména však pedagogové a studenti výše uvedených škol a divadelní odborná veřejnost.

Hlavním cílem je podpora a motivace mladých autorů a překladatelů v jejich autorské práci. Díla začínajících autorů se tak mohou dostat do širšího divadelního kontextu, než je samotná akademická půda. Cena Evalda Schorma se během své existence stala vedle Ceny Alfréda Radoka prestižním oceněním, uznávaným nejen v Čechách, ale i v zahraničí. „Smyslem tohoto ocenění je podpořit mladé autory, ale také inspirovat studenty k vlastní autorské či překladatelské tvorbě pro divadlo. Díky těmto aktivitám objevila agentura DILIA řadu dnes již etablovaných dramatiků a překladatelů,“ vysvětluje Zdeněk Harvánek, vedoucí Divadelního a Hudebního oddělení DILIA.

Texty oceněné Cenou Evalda Schorma se doposud dočkaly více než 40 divadelních inscenací v profesionálních divadlech, např. v Národním divadle moravskoslezském Ostrava, Švandově divadle, Studiu Ypsilon, A Studiu Rubín, Městském divadle Zlín, Divadle Antonína Dvořáka v Příbrami, a 7 rozhlasových inscenací.

V letošním nominacích na Cenu Evalda Schorma, kterou uděluje DILIA pravidelně již od roku 2001, se objevila jak původní autorská tvorba, tak překlady dosud nepřeložených divadelních textů. Do finále se nakonec dostalo 9 mladých autorů a jejich 6 děl.

DILIA se rozhodla udělit čtyři Čestná uznání. Za původní hru Domeček za hranicí slušnosti jej získala studentka Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně Kateřina Volánková, za původní hru Zrození Venuše Nataša Mikulová, za původní hru Za dveřmi Barbora Hančilová a za překlad hry Joëla Pommerata Popelka Kateřina Kykalová, všechny tři oceněné autorky jsou studentkami pražské DAMU.

Na druhém místě se umístili studenti Filozofické fakulty Masarykovy univerzity Eliška Poláčková, Tomáš Weissar a Radek Černoch za překlad hry Tita Maccia Plauta Curculio aneb Darmojed. Třetí místo nebylo uděleno.

 

Absolutními vítězi se stali studenti DAMU Adam Skala a Kamila Krbcová za původní text Žranice, cenu si převzali z rukou vnuček Evalda Schorma. Oba autoři si rozdělili také finanční odměnu ve výši 10.000,- Kč. Finančního ohodnocení se dočkali také laureáti na druhém místě.

 

 CENA EVALDA SCHORMA ZA ROK 2017

 

  1. MÍSTO

Adam Skala, Kamila Krbcová (DAMU) za původní hru Žranice


2. MÍSTO


3. MÍSTO

nebylo uděleno

 

ČESTNÉ UZNÁNÍ 

 

 

Adam Skala, Kamila Krbcová

ŽRANICE

Groteska o výživě lidu

“Myslíte, že někoho zajímá historie? Leda by byla obalená slaninou a nacpaná do střívka!”

Budoucnost. Lidé se rodí rychleji, než se stačí navzájem zabíjet. Mladá Ministryně výživy zná řešení. Otevírá Masoráj, nekonečnou továrnu, která maže slovo hlad ze slovníků. Po staletích snažení a strádání dochází lidstvo věčného nasycení. Konečně jsme došli dokonalosti. A co dál?

Sci-fi groteska ve třech dějstvích vychází z původní hry Egona Bondyho Ministryně výživy. Hraje se o přebujelém konzumu a nemožnosti nasytit se materií, o tom, co dělá lidi lidstvem a o jejich schopnosti sebedestrukce.

Adam Skala
S režisérkou Zuzanou Burianovou vedl soubor Krutodivadlo!, režíroval site-specific Kacířské nápady, monodrama Osamělé Večery Dory N. (Malá scéna divadla pod Palmovkou) nebo dokumentární hru Kopanec (Venuše ve Šehlovce). Zářez je jeho první původní hrou a získal za ni čestné uznání v soutěži o Cenu Evalda Schorma za rok 2016. Studuje režii na DAMU.

Kamila Krbcová
Vystudovala Gymnázium Jana Nerudy v Praze, v současné době dokončuje magisterský obor dramaturgie činoherního divadla na DAMU. Jako dramaturg spolupracuje s Divadlem Spektákl, podílela se na vzniku autorských inscenací s režisérem Braněm Holičkem - Hrabe Ti, aneb Hrabal pro Divadlo pod Palmovkou, Demokracie v Divadle Minor nebo Zábava pro Studio Ypsilon. Spolu s režisérem Adamem Skalou napsala jako svou prvotinu hru Žranice, inspirovanou dílem Egona Bondyho (nejen) Ministryně výživy.