Večeře s novou hrou odhalí vítěze Ceny Evalda Schorma

12.7.2021

20. července uvede Divadlo LETÍ další díl speciální edice scénických čtení Večeře s novou hrou, kde divákům naservíruje v jednom večeru hned několik nových her a tříchodové menu. Ochutnávka současné dramatiky, která nasytí oči i žaludek, bude zároveň spojena i s vyhlášením vítězů Ceny Evalda Schorma, kterou studentům udílí agentura DILIA.

Originální koncept divadelní degustace tentokrát proběhne pod širým nebem na dvoře kavárny BAR/ÁK. Projekt, který pravidelně dvakrát ročně představuje krátké hry současných autorů, slibuje divákům nevšední kulturní, ale i kulinářský zážitek.

Jednotlivé chody té nejžhavější současné české dramatiky provedou návštěvníky od přípitku až po dezert. Diváci se mohou těšit na hry českých autorů Romana Sikory a Martiny Kinské a na ukázku z vítězné hry dramatické soutěže Cena Evalda Schorma, která je určena nejmladší generaci českých autorů a jejíž vítěz bude v rámci večera slavnostně vyhlášen. To vše v režii mladého, talentovaného režiséra Víta Maloty.

Cena Evalda Schorma za původní hru, dramatizaci či překlad hry (do češtiny dosud nepřeložené) je určena pro studenty a je spojena s finanční odměnou pro autora (nebo kolektiv). Cenu uděluje DILIA pravidelně již od roku 2001 a hlavním cílem je podpora a motivace mladých autorů a překladatelů v jejich autorské práci. Díla začínajících autorů se tak mohou dostat do širšího divadelního kontextu, než je samotná akademická půda. Cena Evalda Schorma se během své existence stala vedle Ceny Alfréda Radoka prestižním oceněním, uznávaným nejen v Čechách, ale i v zahraničí. „Smyslem tohoto ocenění je podpořit mladé autory, ale také inspirovat studenty k vlastní autorské či překladatelské tvorbě pro divadlo. Díky těmto aktivitám objevila agentura DILIA řadu dnes již etablovaných dramatiků a překladatelů,“ vysvětluje Zdeněk Harvánek, vedoucí Divadelního a Hudebního oddělení DILIA. V letošních nominacích dominovala autorská tvorba, objevily se však i překlady dosud nepřeložených divadelních textů. Do finále se nakonec dostalo pět mladých autorů a autorek.

20. 7. 2021, 20:00 na dvoře kavárny BAR/ÁK (Za Poříčskou bránou 7, 186 00 Karlín).

VEČEŘE S NOVOU HROU

Roman Sikora: Dobrá zpráva

Martina Kinská: 15 minut

Ukázka z vítězného textu Ceny Evalda Schorma

Režie: Vít Malota

Součástí večera je speciální letní degustační menu. Nasytíme masožravce i vegetariány!

 

Finalisté Ceny Evalda Schorma za rok 2020

Agentura DILIA uděluje každoročně Cenu Evalda Schorma určenou studentům divadelních škol za původní hru, dramatizaci či překlad.

Do finále letošního ročníku Ceny Evalda Schorma byli nominováni: