Agatha Christie - novinky

14.12.2004
Agatha Christie - novinky

AGATHA CHRISTIE (1890-1976) Pozor – původní seznam dostupných her A. Christie nebyl kompletní! Dalším jednáním ve této věci jsme získali informace o několika dalších dostupných titulech. Z těch, které už podle našich informací byly uvedeny v ČR, jsou to: Vražda na faře (MURDER AT THE VICARAGE) a Hercule Poirot zasahuje (PERIL AT END HOUSE) a dále v ČR dosud neuvedené: ALIBI, CARDS ON THE TABLE, A MURDER IS ANNOUNCED a TOWARDS ZERO.
    Kromě toho existují ještě dvě původní hry, které dosud nebyly nikdy uvedeny (Akhnaton, Fiddlers Three), bylo nám ovšem sděleno, že právě proto by bylo velmi obtížné zajistit jejich světovou premiéru v ČR. Nově objevená hra The Secret of Chimneys měla před nedávnem světovou premiéru v Kanadě a pro Evropu jsou zatím práva v jednání.
    Nyní je tedy níže uvedený seznam zcela kompletní. V současné době intenzivně jednáme o překladech některých dosud neuvedených her a budeme vás průběžně informovat.


Dědicové Agathy Christie nepovolují žádné jevištní adaptace či dramatizace jejích děl s výjimkou těch, které sama buď napsala jako divadelní hry, či autorizovala dramatizaci. Pro Vaši inspiraci uvádíme jejich kompletní seznam a upozorňujeme, že pouze na tyto tituly je možné získat licenci!  Domníváme se však, že i tak je nabídka poměrně široká, zejména vzhledem k tomu, že mnohé z nich podle našich informací dosud nebyly v České republice uvedeny. DOSUD NEUVEDENÉ HRY: Poslední víkend (THE HOLLOW) 1951 – právě se překládá, dosud neuvedeno Během víkendové party na venkovském šlechtickém sídle se po letech náhodou setkávají bývalí milenci – významný londýnský lékař, charismatický Dr. John Christow a holywoodská star Veronica Crave. Mezi pozvanými je i Hercule Poirot, který se stane téměř přímým svědkem vraždy Dr. Christowa – mezi hlavní podezřelé patří nejen uhrančivá Veronica, ale i doktorova poněkud zaostalá manželka Gerda a jeho současná milenka – originální sochařka Henrietta. Černá káva (BLACK COFFEE) 1930 – dosud nepřeloženo Noční můra britského vědce, Sira Clauda Amoryho, se stane skutečností, když je z jeho venkovského sídla odcizena sta? s kritickými připomínkami k anglickému opevnění. Hercule Poirot je požádán, aby se případu ujal, ale přijede příliš pozdě, než aby stačil zabránit smrti svého klienta… Pavoukova sí? (SPIDER´S WEB) 1954 – dosud nepřeloženo Ačkoli má Clarissa dobře vyvinutý smysl pro imaginaci, v okamžiku, kdy objeví mrtvolu v knihovně svého venkovského sídla, se dokonce i její vynalézavost ocitne v úzkých, když se pokusí zbavit se jí dřív, než se manžel vrátí domů… Rozsudek (VERDICT) 1958 – dosud nepřeloženo Prof. Karl Hendryk musel z politických důvodů emigrovat s rodinou do Londýna. Po té, co je jeho žena otrávena zaslepeným studentem, je jeho schopnost odpouštět podrobena těžké zkoušce… Pět malých prasátek (GO BACK FOR MURDER) 1960 - jako hra dosud nepřeloženo Šestnáct let poté, co její matka, obviněná z vraždy svého muže, zemřela ve vězení, se jednadvacetiletá Caroline Craleová vrací do Anglie, aby očistila její jméno. Hercule Poirot objevuje tajemství dávné minulosti… Schůzka se smrtí (APPOINTMENT WITH DEATH) 1945 – jako hra dosud nepřeloženo Během rodinného zájezdu do starověkého sídla Petra u Jeruzaléma, je poblíž tábora nalezena mrtva tyranská matka, paní Boyntonová. Pro celou rodinu je její smrt požehnáním, ovšem ona se své nadvlády nevzdává ani po smrti… Smrt na Nilu (MURDER OD THE NILE) 1946 – jako hra dosud nepřeloženo, existuje pouze slovenský překlad Kay a Simon Doylovi si myslí, že zvítězili nad Jacqueline de Severarc, když pokračují ve své líbánkové plavbě po Nilu. Když člun odrazí od břehu, pokusí se jí Canon Pennyfeather odradit od jejích plánů na pomstu. Marně… Vražda Rogera Ackroyda (ALIBI) 1928 Karty na stole (CARDS ON THE TABLE) 1981 Oznamuje se vražda (A MURDER IS ANNOUNCED) 1977 Nultá hodina (TOWARDS ZERO) 1956
JIŽ UVEDENÉ HRY:
Neočekávaný host (THE UNEXPECTED GUEST) 1958 Z mlhy welšského venkova se vynoří Richard Starkwedder, který u nejbližších sousedů hledá pomoc po té, co v otáčivém křesle objevil tělo muže a svou ženu, jak stojí nad ním se zbraní v ruce… Korunní svědek (WITNESS FOR THE PROSECUTION) 1953 Leonard Vole sedí na lavici obžalovaných kvůli vraždě. Jeho žena Romaine má být jeho jediným alibi, ale dokonce ani jeho hlavní obhájce si není jistý, jak daleko zajde, aby svého muže ochránila…  Hra překvapivě končí jinak než povídka, podle které vznikla. Past na myši  (THE MOUSETRAP) 1952 Příběh se odehrává v nově otevřeném penzionu manželů Ralstonových, kam vedou stopy dávného zločinu. Rádio hlásí zhoršující se počasí. Do penzionu se sjíždějí první hosté. A někdo, inspirován brutální písní o třech slepých myšičkách, se chystá vraždit. Nejslavnější hra Agathy Christie! Deset malých vojáčků (dříve černoušků) (AND THEN THERE WERE NONE - TEN LITTLE INDIANS) 1943 Deset hostů přijíždí na ostrov na pobřeží Devonu, aby se tu zúčastnili víkendové party. Tajemný hostitel je však nepřijde uvítat. Zatímco se postupně odhalují jejich tajemství, ostrov se stává pevností, z níž není úniku…  Trojčlenka (RULE OF THREE) 1962 – tři aktovky Krysy (The Rats)
Sandra Greyová a David Forrester přicházejí do jednoho londýnského bytu, kam byli pozváni na party – s překvapením však zjistí, že jsou v bytě sami. Někdo ví o jejich poměru a ten někdo je tu zamknul… Odpoledne na pláži aneb Krásné chvíle u moře (Afternoon at the Seaside)
Na přeplněné pláži se Lady Beckmanové ztratí cenný náhrdelník – podezřelí jsou tři obyvatelé pobřežních chat. Pacientka (The Patient)
Ačkoli je paní Wingfieldová paralyzovaná a uvězněná v sanatoriu, dokáže identifikovat útočníka, který způsobil její „nehodu“… Vražda na faře (MURDER AT THE VICARAGE) 1949 Hercule Poirot zasahuje (PERIL AT END HOUSE) 1940 Všechny texty vám DILIA na požádání zajistí.