THE MAKING OF. B. - MOVIE. (1998)

Albert Ostermaier

Překlad: Klára Hanáková (Kovářová)
Žánr: činohra
Obsazení: 6 mužů, 4 ženy

Pod horkým africkým sluncem je uzavřen zvláštní obchod: Silber přesvědčí svého přítele Andreje, aby se vydával za vojáka s básnickým talentem. Zatímco režisér Silber píše texty, má Andrej pod jménem Brom hrát enfant terrible literární a divadelní scény. Na party mecenášky umění sehraje Andrej svou roli nově objeveného básníka a provokatéra perfektně. Urazí publikum, které ho až masochisticky uctívá, a tak se stane skvělým prodejním artiklem pro média. Mediální sláva je zaklínadlo, které otevře Bromovi bránu do divadla. Ve své roli vystoupá Brom do kanceláře ředitele divadla, do luxusních hotelů a do talk show. Užívá si večírky ve svém bohémském podkroví a v divadelních barech. Během premiéry filmu o bohémském básníkovi, dojde ale mezi Bromem a Silberem k vážné roztržce. Film se sám vyvíjí, plátno vzplane a z fikce se stane pravda. Na premiérové party Silber prozradí, že celý film je podvod, ale nikdo mu nevěří. Mezitím Brom na plátně oznámí, že chystá nový ambiciózní projekt…

Ostermaier si ve svém virtuózním textu pohrává s fikcí a realitou v dnešním zmedializovaném světě. Making Of. B.- Movie je aktuální reakce na Brechtova Baala. Hra odhaluje taje umělecké produkce a mechanismy kulturní a mediální scény.

Albert Ostermaier napsal hru The Making Of. B.- Movie pro Bayerische Staatsschauspiel ke stému výročí narození Bertolta Brechta.

  Text v elektronické podobě je k dispozici v DILIA. Hra se v současné době překládá.